Wszczęto postępowanie ekstradycyjne wobec Vojislava Šešelja

SESELJ NA SLOBODISerbska Partia Radykalna (Srpska radikalna stranka) została poinformowana przez Sąd Najwyższy w Belgradzie, że na wniosek Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze rozpoczęto postępowanie ekstradycyjne wobec lidera ugrupowania Vojislava Šešelja, który w listopadzie 2014 r. został zwolniony na czas leczenia choroby nowotworowej.

Šešelj został zaproszony do sądu na dzień 10 marca, a nacjonaliści zapowiedzieli już, że ich lider nie ucieknie i nie będzie się ukrywał, jednak nie zamierza dobrowolnie powrócić przed Międzynarodowy Trybunał Karny ds. byłej Jugosławii w Hadze. W trakcie otwartej dla publiczności procedury lider SRS będzie chciał udowodnić, że jego proces jest bezprawny. Szef nacjonalistów zamierza powoływać się przede wszystkim na podpisaną przez Serbię Europejską Konwencję Praw Człowieka, która gwarantuje każdemu obywatelowi szereg praw. Chodzi tu przede wszystkim o prawo do rzetelnego procesu sądowego, czy też naruszenia prawa do obrony.

Zdaniem SRS każda decyzja władz Serbii będzie niezgodna z ustawą zasadniczą, natomiast sam Šešelj będzie stawiał bierny opór. Kampania nacjonalistów przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi ma być kontynuowana zgodnie z harmonogramem.

Źródło: SRS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s