Protesty przeciwko sukcesowi „Naszej Słowacji”

kotleba-zborovZaskakujący wynik nacjonalistów z Partii Ludowej „Nasza Słowacja” (Ľudová strana „Naše Slovensko”, LS-NS) wzbudza najwięcej kontrowersji po sobotnich wyborach parlamentarnych u naszych południowych sąsiadów. W poniedziałek w Bratysławie odbyła się z tej okazji manifestacja „antyfaszystów”, natomiast słowacki prezydent nie zaprosił na powyborcze konsultacje lidera partii Mariana Kotleby.

W zwołanej w internecie demonstracji przeciwników nacjonalistów wzięło udział według mediów od dwóch do trzech tysięcy osób. Marsz przeszedł w ciszy w centrum Bratysławy z placu Słowackiego Powstania Narodowego (SNP) przez plac Hviezdoslavovo námestie i ponownie na plac SNP, a jego uczestnicy trzymali kartony z przekreśloną swastyką. Organizatorzy akcji skupieni w inicjatywie „Bratysława Bez Nazistów” twierdzili, że chcieli zamanifestować, iż na Słowacji są osoby walczące z faszyzmem na rzecz europejskich wartości humanistycznych. Podkreślano również, że w latach 30. XX w. Adolf Hitler także wygrał demokratyczne wybory. Podobna manifestacja odbyła się w Bańskiej Bystrzycy, gdzie żupanem jest lider nacjonalistów, lecz zgromadziła ona jedynie ok. 200 osób.

Marian Kotleba stał się także ofiarą demonstracji prezydenta Andreja Kiski, który w poniedziałek spotkał się z liderami sześciu partii, nie zapraszając jednak lidera LS-NS. Kiska powiedział, że po wyborach sytuacja jest skomplikowana, a dodatkowo w parlamencie znalazły się „siły ekstremistyczne”. Wiceprezes LS-NS Rastislav Schlosár komentując decyzję prezydenta stwierdził, iż czołowe partie polityczne na Słowacji na zewnątrz udają, że się czymś różnią, natomiast w rzeczywistości nie ma między nimi różnic.

Źródła: Aktualne.sk / Pluska.sk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s