NPD przed trybunałem w Karlsruhe

npd-karlsruheNacjonaliści z Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (Nationaldemokratische Partei Deutschlands, NPD) przez trzy dni uczestniczyli w procesie przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym w Karlsruhe. Sąd rozpatrywał bowiem wniosek o delegalizację ugrupowania, który zdaniem polityków NPD ma niewielkie szanse na powodzenie.

Procedura przed Trybunałem odbywała się od 1 do 3 marca. Jego sędziowie przesłuchiwali wnioskodawców, świadków, a także samych działaczy NPD. Proces toczy się na wniosek Bundesratu, a więc drugiej izby niemieckiego parlamentu, który uważa, że działalność i ideologia NPD są sprzeczne z ustawą zasadniczą. Podobny wniosek złożono w 2003 r., jednak z powodu zbyt dużej liczby agentów Urzędu Ochrony Konstytucji, ówczesna próba delegalizacji NPD zupełnie się nie powiodła.

Pierwsza rozprawa rozpoczęła się od wniosku adwokata Petera Riechtera, obrońcy NPD przed Trybunałem, który domagał się wykluczenia z orzekania dwóch sędziów. Jeszcze jako czynni politycy mieli oni wielokrotnie wyrażać swój negatywny stosunek do nacjonalistów, stąd zostali przez nich uznani za nieobiektywnych. Obaj członkowie Trybunału odrzucili te oskarżenia, choć jednocześnie przyznali się do wypowiedzenia cytowanych przez Riechtera słów, nie znajdując jednak związku między swoją działalnością polityczną a sędziowską.

Innym ciekawym wątkiem sprawy było przesłuchanie Holgera Apfela, który od listopada 2011 do grudnia 2013 r. był przewodniczącym NPD, zaś przez wiele lat pełnił funkcję parlamentarzysty nacjonalistów w landtagu Saksonii. Apfel powiedział, że działalność NPD nie należy traktować poważnie, bowiem partia swoimi kontrowersyjnymi ruchami chce głównie zwrócić na siebie uwagę. Były lider nacjonalistów dodał, iż przez dwa lata próbował dokonać modernizacji partii, jednak spora część jej aktywistów dalej odnajdywała się w ideologii narodowego socjalizmu.

Według NPD delegalizacja partii przez Trybunał nie będzie możliwa, ponieważ ustawa zasadnicza stawia w tej kwestii bardzo wyśrubowane warunki, które nie pozwalają zakazać działalność ugrupowaniom ze względu na wyznawane przez nie idee polityczne. Sędziowie musieliby więc udowodnić, że nacjonaliści szerzyli swoje poglądy w wojowniczy sposób i zagrażali tym samym podstawowym demokratycznym prawom. Przewodniczący NPD Frank Franz uważa cały proces za motywowany politycznie, ponieważ czołowe partie polityczne używają Bundesratu do realizacji swoich celów.

Źródła: NPD / Der Spiegel / Rzeczpospolita

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s