Wiece poparcia dla NPD pod niemieckimi ambasadami

dsss-npd-2016Nacjonaliści z kilku europejskich państw zorganizowali pikiety poparcia dla Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (Nationaldemokratische Partei Deutschlands, NPD), które odbyły się pod niemieckimi ambasadami. 1 marca Federalny Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy bowiem kolejny wniosek o delegalizację partii niemieckich nacjonalistów.

Pikiety odbyły się w Brukseli, Kopenhadze, Madrycie, Pradze i Rzymie. Ich uczestnicy demonstrowali poparcie dla działaczy NPD w ich walce z antydemokratycznym systemem, potępiając jednocześnie dławienie wolności słowa w Niemczech.

Pikietę w Brukseli pod siedzibą Parlamentu Europejskiego zorganizował waloński ruch Nation oraz ruch Flamandzka Tożsamość. Organizatorzy podkreślali, że proces wobec NPD został zorganizowali przez liberalnych totalitarystów, którzy postępują tak jak władze w Belgii. W 2004 r. zdelegalizowały one bowiem Blok Flamandzki (jego tradycje kontynuuje partia Interes Flamandzki) z powodu zarzutów o szerzenie ksenofobii i rasizmu.

W Kopenhadze demonstrowali natomiast aktywiści Partii Duńskiej (Danskernes Parti), którzy wręczyli petycję pracownikom niemieckiej ambasady. Szef partii Daniel Carlsen stwierdził, że DP protestuje w obronie wolności słowa i demokracji, ponieważ dla duńskich nacjonalistów nie do zaakceptowania jest sytuacja w której prześladowani są działacze niemieckiej opozycji. Wyrazili oni jednocześnie nadzieję, że duńskie władze nawiążą w tej sprawie kontakt z Niemcami, aby bronić wolności wypowiedzi i działania opozycyjnych ugrupowań.

Pod niemiecką ambasadą w Madrycie zjawili się aktywiści partii Narodowa Demokracja (Democracia Nacional), będący jednocześnie stałymi uczestnikami Marszu Niepodległości w Warszawie. W Pradze manifestowali natomiast działacze Robotniczej Partii Sprawiedliwości Społecznej (Dělnická strana sociální spravedlnosti), którzy wygłosili kilka okolicznościowych przemówień. Rzymska pikieta poparcia dla NPD została zorganizowana przez Nową Siłę (Forza Nuova) czyli wieloletniego partnera niemieckich nacjonalistów. Nazwali oni proces o delegalizację NPD polowaniem na czarownice i pozaprawnym działaniem.

Wszystkie pikiety poparcia zorganizowały ugrupowania tworzące paneuropejski Sojusz na rzecz Pokoju i Wolności (Alliance for Peace and Freedom, APF), a odbyły się one pod hasłem „Popieramy NPD w walce o wolność słowa”.

dn-npd

npd-dania

Źródło: APF

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s