Manifestacja w Dzień Niepodległości Litwy

ltjs-kowno-2016Litewscy nacjonaliści zorganizowali 16 lutego w Kownie tradycyjną manifestację z okazji ogłoszenia Aktu Niepodległości w 1918 roku. Głównym tematem tegorocznej edycji marszu była sprawa rozlokowania imigrantów na terenie Unii Europejskiej.

Organizatorem demonstracji był tradycyjnie Litewski Związek Młodzieży Narodowej (Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos), który jednak zgromadził na niej mniej osób niż w ubiegłych latach. Manifestacja nacjonalistów rozpoczęła się w parku obok starego cmentarza w Kownie, następnie przeszła Aleją Wolności i zakończyła się pod budynkiem historycznego pałacu prezydenckiego w stolicy międzywojennej Litwy.

ltjs-kowno-2016-2

Tegorocznym hasłem demonstracji z okazji Dnia Niepodległości Litwy było „Litwa jest nasza”, co miało oznaczać, iż uczestnicy marszu nie są zwolennikami Unii Europejskiej, ponieważ sojusz ten znajduje się na granicy załamania z powodu kryzysu imigracyjnego. Dlatego też organizatorzy podkreślali w rozmowach z mediami, że ważne jest zachowanie narodowej tożsamości Litwy, bowiem państwo narodowe jest najlepszym sposobem na podejmowanie samodzielnych wyborów politycznych.

ltjs-kowno-2016-3

Manifestacji towarzyszyły tradycyjne już protesty Centrum im. Szymona Wiesenthala, którego dyrektor Efraim Zuroff po raz kolejny zjawił się na Litwie. Jego zdaniem na tegorocznym marszu nie było „antysemickich podtekstów”, jednak problem nienawiści na tle etnicznym wciąż istnieje.

Źródła: Alkas.lt  /  Kauno.diena.lt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s