Jobbik zadowolony z relacji Węgier z Rosją

jobbik-logo-2Nacjonaliści z Jobbiku wyrazili zadowolenie z ustaleń dokonanych w Moskwie przez węgierskiego premiera Viktora Orbána i rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Chodzi przede wszystkim o potwierdzenie zobowiązań Rosji odnośnie rozbudowy elektrowni atomowej w węgierskim Paks.

Poseł Márton Gyöngyösi poinformował, że jego partia jest zadowolona z negocjacji prowadzonych pomiędzy Węgrami i Rosją. Jobbik zauważa, iż rozmowy były dotyczyły planów rozbudowy elektrowni jądrowej w Paks, a więc projektu krytykowanego przez Unię Europejską, choć Rosjanie nie mieli żadnych zastrzeżeń do zamówienia i podtrzymani oferowane wcześniej warunki. Nacjonaliści wyrazili swoje dalsze poparcie dla projektu, choć ich zastrzeżenia dotyczyły jedynie tajemnicy w jakiej trzymane były ustalenia dotyczące Paks. Dla samej energii atomowej ma natomiast nie być w chwili obecnej żadnej innej alternatywy.

Jobbik jednocześnie uważa, że Rosja powinna być dla Węgier partnerem nie tylko gospodarczym, ale także geopolitycznym, ponieważ kwestie takie jak imigracja, terroryzm i inne problemy Europy nie mogą zostać rozwiązane bez udziału Rosji. Gyöngyösi dodał, iż Jobbik już wiele miesięcy temu zwracał uwagę na szkodliwość sankcji UE wobec Rosji dla państw unijnych.

Parlamentarzysta nacjonalistów na koniec konferencji prasowej w sprawie wizyty Orbána w Moskwie, wraził nadzieję, iż obaj politycy znaleźli kilka minut czasu na omówienie kwestii finansowania Jobbiku przez Rosję. Aluzja Gyöngyösiego dotyczyła pojawiających się w prorządowej prasie informacji o pieniądzach płynących z Moskwy dla narodowych radykałów, czego jak dotąd w żaden sposób nie udowodniono.

Źródło: Jobbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s