IMIA 2016 – manifestacja Złotego Świtu (+VIDEO)

złoty-świt-imia-2016Kilkanaście tysięcy greckich nacjonalistów przeszło w sobotę 30 stycznia ulicami Aten. Uczestniczyli oni w tradycyjnej manifestacji upamiętniającej śmierć trzech oficerów, którzy zginęli w helikopterze zestrzelonym przez Turków w 1996 roku. Po raz pierwszy od trzech lat w demonstracji wzięła udział część liderów partii, na czele z jej przewodniczącym Nikolaosem Michaloliakosem.

Poprzednie dwie edycje dorocznej wielkiej manifestacji greckich nacjonalistów były okrojone, ponieważ większość kierownictwa Złotego Świtu przebywała w areszcie w związku z oskarżeniami o prowadzenie grupy przestępczej. Manifestacja IMIA nawiązuje do wydarzeń z 1996 r., kiedy nad wyspą o tej nazwie zestrzelono helikopter z trzema greckimi oficerami na pokładzie, czego dokonali Turcy spierający się z Grecją o przynależność terytorialną wyspy.

złoty-świt-imia-2016-2

Od 1997 r. nacjonaliści organizują więc demonstrację, uważając zabitych wojskowych za bohaterów narodowych. Głównym tematem tegorocznych przemówień przedstawicieli Złotego Świtu były represje rządzącego reżimu przeciwko narodowym radykałom, które porównano do działań w sowieckim stylu. Poza tym poruszano kwestię zdrady interesów narodowych, czego dokonują kolejne rządy od kilkudziesięciu lat. Chodzi nie tylko o sprawę greckich wysp i poddawanie się dyktatowi Unii Europejskiej, ale również o brak konkretnych działań w sprawie Cypru. Przedstawiciel Narodowego Frontu Ludowego (E.L.A.M.), będącego cypryjską odnogą Złotego Świtu, wystąpił zresztą na mównicy, zapewniając o kontynuacji walki o grecki charakter wyspy.

złoty-świt-imia-2016-3

Szef partii, Nikolaos Michaloliakos, streścił okres od 1996 do 2013 r., kiedy greckie władze postanowiły podjąć działania wymierzone w nacjonalistów. Lider narodowych radykałów podkreślił, że wcześniej jego ugrupowanie było atakowane przez socjalliberalny PASOK i centroprawicową Nową Demokrację, które mają obecnie godnych następców w postaci Syrizy i „eurosceptyków” z partii Niezależnych Greków. Michaloliakos skrytykował politykę obecnego rządu, która doprowadziła do zalewu kraju przez imigrantów, z czym Złoty Świt zamierza aktywnie walczyć.

Źródło: Złoty Świt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s