Łotewscy nacjonaliści chcą wzmacniać NATO

zjednoczenie-narodowe-logoŁotewskie Zjednoczenie Narodowe (Nacionālā apvienība, NA), z zadowoleniem przyjęło decyzję NATO o wzmacnianiu długotrwałej obecności wojsk sojuszu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Narodowcy uważają, że należy wzmacniać potencjał NATO oraz promować zacieśnianie współpracy w ramach tej organizacji.

Przewodnicząca parlamentu i działaczka NA Ināra Mūrniece podczas debaty nad podsumowaniem polityki zagranicznej Łotwy, stwierdziła, że w najbliższym czasie najważniejsze dla kraju będzie wzmocnienie jego bezpieczeństwa. Chodzi zwłaszcza o długotrwałą obecność wojsk NATO w regionie bałtyckim, a także ustanowienie trwałej i silnej Unii Europejskiej. Narodowcy są więc zadowoleni z obecnej polityki NATO, twierdząc jednocześnie, że bez ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi nie jest możliwe zapewnienie bezpieczeństwa narodowego. W tej kwestii Łotysze muszą jednak pamiętać, iż sojusznicy z NATO będą bronić kraju jedynie jeśli będzie on wzmacniał również swój potencjał militarny.

NA zauważa obecne wady Unii Europejskiej, która nie jest w stanie wytłumaczyć swoim obywatelom, iż wspólne europejskie dziedzictwo jest obecnie zagrożone. Łotwa musi w imię swojego bezpieczeństwa i dobrobytu umocnić swoje członkostwo w Unii Europejskiej, lecz wspólnota musi jednocześnie wzmocnić ochronę własnych granic przed napływem imigrantów.

W podobnym tonie wypowiedział się Jānis Dombrava, poseł nacjonalistów i członek zarządu partii. Parlamentarzysta uważa, że największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa jest rosyjski imperializm, stąd Łotwa musi rozwinąć swój potencjał obronny i wzmacniać NATO. Jednocześnie reform potrzebuje UE, która porzuciła swoje chrześcijańskie wartości na rzecz ściągania obcych kulturowo przybyszy z Afryki i Azji.

Źródło: Zjednoczenie Narodowe 1  /  2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s