Soini krytykuje unijną politykę wobec Polski

soiniMinister spraw zagranicznych i lider Partii Finów Timo Soini wypowiada się przeciwko polityce Komisji Europejskiej wobec Polski. Zdaniem lidera fińskich nacjonalistów, największym problemem w całej sprawie jest fakt, że część polityków nie może zaakceptować demokratycznych wyników wyborów w Polsce.

Soini powiedział w poniedziałek (18.01), że Komisja Europejska powinna powstrzymać się od rozliczeń Polski, i wskazał w tej kwestii stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który oceniał reakcję europejskich polityków za zbyt nadmierną. Szef Partii Finów (Perussuomalaiset, PS) sprzeciwia się tym samym ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski, ponieważ decyzję o przekazaniu władzy Prawu i Sprawiedliwości podjęto w demokratycznych wyborach, a wola ludu powinna być wartością nadrzędną nad procedurami. Soini dodał, że największym problemem jest uznanie wyników wyborów przez elity, ponieważ nie ma żadnych dowodów na naruszenie praworządności przez gabinet Beaty Szydło.

W ubiegłym tygodniu Soini napisał na swoim blogu, że Polska ma nowe władze dzięki wolnym i uczciwym wyborom. Fiński minister spraw zagranicznych dodał, iż ten fakt nie powinien być oceniany przez biurokratów, którzy nie zostali wybrani w podobnej procedurze na swoje stanowiska. Polityk zarzucił też Komisji Europejskiej, iż jej ingerencja w wewnętrzne sprawy Polski pokazuje, że instytucja ta nie nauczyła się niczego z historii.

Ugrupowanie Soiniego w Parlamencie Europejskim należy do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), którzy zostali powołani do życia m.in. przez europosłów PiS-u.

Źródła: Yle.fi  /  Verkkouutiset.fi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s