Jobbik za sojuszem Orbána z Cameronem

jobbik-logo-2Węgierski Jobbik wezwał premiera Viktora Orbána do stworzenia sojuszu politycznego z jego brytyjskim odpowiednikiem, Davidem Cameronem. Nacjonaliści uważają, że podobnie jak lider Torysów, są zwolennikami zmiany traktatów dotyczących Unii Europejskiej.

Cameron przybędzie dzisiaj do Budapesztu, gdzie spotka się właśnie z Orbánem, który dzień wcześniej spotkał się w tej sprawie w Polsce z liderem Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowy szefów rządów Węgier i Wielkiej Brytanii mają dotyczyć dalszego kształtu Unii Europejskiej oraz problemu imigracji.

Jobbik uważa, że to spotkanie jest rzadką historyczną szansą dla Węgier. Nacjonaliści są bowiem zwolennikami zmiany unijnego prawa, w tym Traktatu Akcesyjnego, co dotychczas nie spotykało się z poparciem centroprawicowego rządu. Brytyjczycy tymczasem zamierzają przeprowadzić referendum dotyczące dalszego charakteru ich członkostwa w unijnych strukturach.

Zdaniem narodowych radykałów, Wielka Brytania powinna być więc głównym europejskim sojusznikiem Węgier w walce o suwerenność narodową. Dlatego też poseł  Márton Gyöngyösi wezwał Orbána do zaakceptowania sojuszu z Cameronem, sporządzając jednocześnie dokładny program w tej kwestii.

Źródło: Jobbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s