Kolejny działacz HVIM zatrzymany w Rumunii

szocs-bekeRumuńskie służby zatrzymały kolejnego działacza węgierskiego Ruchu 64 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, HVIM). Zoltán Szőcs jest oskarżany o planowanie podłożenia ładunku wybuchowego podczas obchodów Dnia Jedności Rumunii, podobnie jak zatrzymany na początku grudnia István Beke.

W środę Sąd Apelacyjny w Bukareszcie postanowił zatrzymać Zoltána Szőcsa na 30 dni w areszcie prewencyjnym. Szef HVIM w Transylwanii jest oskarżany o planowanie podłożenia ładunku wybuchowego w czasie obchodów Dnia Jedności Rumunii, czego miał dokonać w mieście Târgu Secuiesc. Tym samym miał brać udział w tych samych planach co István Beke, który został zatrzymany już na początku grudnia. Obaj mieli szykować odpowiednie materiały o czym poinformowali w trakcie spotkania lokalnych struktur HVIM 10 października.

Szőcs 13 października opuścił terytorium Rumunii, powracając do kraju 20 grudnia. We wtorek przeszukano natomiast jego dom i zatrzymano go, po czym przewieziono do Bukaresztu. HVIM poinformowało, że rumuńscy antyterroryści zabezpieczyli przede wszystkim węgierskie symbole narodowe oraz gadżety organizacyjne. Stowarzyszenie zaapelowało więc do władz, aby ujawniły nagranie ze spotkania, gdzie rzekomo miano rozmawiać na temat zamachu terrorystycznego.

Źródła: Alfahir.hu / Nineoclock.ro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s