Front Narodowy przegrał wybory regionalne

front-national-konferencjaMimo zwycięstwa w pierwszej turze wyborów w sześciu z dwunastu regionów, francuskiemu Frontowi Narodowemu nie udało się odnieść sukcesu w ponownym głosowaniu. W skali kraju zwycięstwo odnieśli centroprawicowi Republikanie,drudzy byli socjaliści, natomiast narodowcy uplasowali się na trzecim miejscu.

W drugiej turze na Republikanów byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego zagłosowało 40,6 proc. wyborców, na Partię Socjalistyczną i jej sojuszników 31,7 proc, natomiast na FN 27,4 proc. czyli blisko 6,8 mln Francuzów. Republikanie tym samym będą rządzić w siedmiu, natomiast socjaliści w pięciu francuskich regionach.

Najbardziej bolesne porażki odnieśli liderzy Frontu. Marine Le Pen uzyskała 42,2 proc. w regionie Nord-Pas-de-Calais-Picardy, Marion Maréchal-Le Pen 45 proc. w PACA, natomiast wiceszef narodowców Florian Philippot 36 proc. w regionie Alzacji. We wszystkich tych przypadkach Front przegrał z sojuszem ugrupowań centroprawicowych, wspartych dodatkowo wycofaniem się kandydatów socjalistów i ich lewicowych sojuszników.

Le Pen komentując wyniki wyborów podkreśliła, że Front był pierwszą partią polityczną Francji, a rezultat nie zniechęci narodowców do powiększania swojego elektoratu z roku na rok. Szefowa FN dodała, iż nic nie zatrzyma jej ugrupowania, które dzięki potrojeniu liczby regionalnych radnych będzie główną partią opozycyjną w samorządach. Ogółem Front będzie miał 356 reprezentantów w radach regionów.

Źródła: France24.com / Front Narodowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s