Kolejna procedura delegalizacji NPD

npd-niemcyFederalny Trybunał Konstytucyjny wyznaczył datę przesłuchań w sprawie delegalizacji Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (Nationaldemokratische Partei Deutschlands, NPD). To kolejne podejście po nieudanej próbie z 2003 roku, kiedy Trybunał uznał, że zeznania w sprawie NPD opierały się na informacjach uzyskanych od konfidentów umieszczonych w kierownictwie partii.

Trybunał w Karlsruhe ma zająć się sprawą w dniach 1-3 marca przyszłego roku, po tym jak w 2013 r. przygotowania do wniosku o delegalizację NPD rozpoczęły niemieckie kraje związkowe. Przygotowany przez nie dokument został zaakceptowany przez Bundesrat, stąd Federalny Trybunał Konstytucyjny rozpoczął nową procedurę.

Pierwsza próba delegalizacji nacjonalistów została podjęta w 2003 r. Okazało się jednak, że we wniosku opierano się na informacjach uzyskanych od płatnych konfidentów, którzy zostali umieszczeni w kierownictwie ugrupowania. Dodatkowo sąd nie został poinformowany o fakcie stosowania podobnych praktyk wobec NPD.

Niemieckie media wskazują, że proces o delegalizację NPD może przynieść korzyści samej partii. Wniosek o rozwiązanie partii z powodu jej działań wymierzonych w konstytucję musi być dobrze umotywowany, tymczasem nacjonaliści mają kłopoty finansowe, nie atakują bezpośrednio ustawy zasadniczej, a także nie istnieją przesłanki, aby wierzyć, że partia może zbliżyć się do przejęcia władzy.

Źródła: Autonom.pl / TheLocal.de / DW.de

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s