Serbscy nacjonaliści demonstrowali poparcie dla Rosji

serbia-rosja-2015Serbscy nacjonaliści z organizacji Obraz, Nasi i kilku innych grup demonstrowali w ubiegłym tygodniu w Nowym Sadzie. Manifestacja miała wyrażać poparcie w walce Rosji z „globalną osią zła” oraz sprzeciw wobec ewentualnych planów dołączenia Serbii do państw NATO.

Jako termin demonstracji wybrano 28 listopada, a więc 97 rocznicę rocznicę przyłączenia regionów Baćki, Banatu, Baranji i Śrema do Królestwa Serbii. Głównym celem akcji serbskich nacjonalistów było jednak wyrażenie poparcia dla Rosji w jej walce z państwami zachodnimi, a także przestrzeżenie prawicowego rządu Aleksandara Vucića przed przystępowaniem do NATO.

Manifestanci mieli ze sobą flagi Serbii, Rosji, Donieckiej Republiki Ludowej oraz plakaty z NasNasiwizerunkiem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Liderzy Obrazu, Naszych i Serbskiego Ruchu Narodowego 1389 (SNP 1389) przemawiali  pod pomnikiem Jovana Jovanovića Zmaja, depcząc flagę tureckich sił powietrznych, co miało być wyrazem solidarności z Rosjanami i rodziną pilota bombowca zestrzelonego dwa tygodnie przez lotnictwo Turcji.

Ivan Ivanovic z SNP 1389 zapewnił, że serbscy patrioci w pełni popierają politykę Putina i Rosji, sprzeciwiając się rozmowom Serbii z NATO. Mladen Obradović z Obrazu nazwał natomiast Rosję szczerym przyjacielem i niezawodnym sojusznikiem Serbii, któremu Serbowie zawdzięczają swoją wolność. Dlatego też Serbia powinna okazać Rosji wdzięczność i pomagać jej w trakcie ataków, zwłaszcza podczas jej obecnych zmagać z Państwem Islamskim i NATO.

Po przemówieniach zgromadzeni wypuścili w powietrze lampiony z napisem „Za zwycięstwo Rosji”, sporządzonym w dwunastu językach.

Źródło: Nasi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s