Rumuńskie służby aresztowały węgierskiego nacjonalistę

HVIM-lohoRumuńskie służby specjalne zatrzymały we wtorek 1 grudnia dwójkę węgierskich nacjonalistów, którzy ich zdaniem mieli planować zdetonowanie bomby podczas obchodów Dnia Jedności w mieście Târgu Secuiesc w Siedmiogrodzie, zamieszkanym w większości przez mniejszość węgierską. W obronie aresztowanego Węgra zorganizowano spontaniczną demonstrację.

Funkcjonariusze Dyrektoriatu Badania Przestępczości Zorganizowanej i Terroryzmu (DIICOT) wkroczyli do dwóch domów w nocy z poniedziałku na wtorek, zatrzymując dwóch węgierskich nacjonalistów zrzeszonych w młodzieżowym Ruchu 64 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, HVIM). Jeden z nich został ostatecznie aresztowany na 30 dni.

Według rumuńskich służb, István Beke miał przygotowywać zamach terrorystyczny, który miał polegać na podłożeniu ładunku wybuchowego podcas obchodów Dnia Jedności Rumunii w Târgu Secuiesc, znajdującym się w Okręgu Covasna, zamieszkanym w zdecydowanej większości przez Węgrów. Aktywista HVIM miał zgromadzić na swojej posesji blisko 400 sztuk materiałów pirotechnicznych, wśród których miał znajdować się ładunek wybuchowy. Beke o swoich planach miał informować 10 października, podczas spotkania lokalnego oddziału organizacji węgierskich nacjonalistów.

Rodzina aresztowanego Węgra twierdzi, że w mieszkaniu znajdowały się jedynie fajerwerki i petardy, natomiast dodatkowo rumuńscy policjanci skonfiskowali komputer, laptop, węgierskie flagi oraz koszulki organizacyjne HVIM. Wieczorem 2 grudnia na ulice Târgu Secuiesc wyszło kilkaset osób protestujących przeciwko fałszywym oskarżeniom i prowokacjom organizowanym od pewnego czasu przez rumuńskie służby

Źródła: Szent Korona Radio / Nineoclock.ro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s