Bułgarscy nacjonaliści upamiętnili Traktat w Neuilly

neuilly-traktat-2015Bułgarskie ugrupowania nacjonalistyczne obchodziły 27 listopada kolejną rocznicę podpisania Traktatu w Neuilly, na mocy którego po I Wojnie Światowej okrojono część terytorium Bułgarii. Manifestację w kilku miastach zorganizował tradycyjnie VMRO-Bułgarski Ruch Narodowy, natomiast ulicami Płowdiw przeszli działacze i sympatycy Bułgarskiego Związku Narodowego (BNS).

Działacze VMRO z całego kraju pojawili się w Sofii, aby tradycyjnie przejść z pochodniami w „Bułgarskim Marszu”, gdzie pod Grobem Nieznanego Żołnierza głos zabrał europoseł Angeł Dżambazki, który przypomniał najważniejsze postanowienia traktatu zabierającego Bułgarii blisko 11 tys. km kwadratowych. Manifestacji towarzyszyła konferencja naukowa w siedzibie Uniwersytetu w Sofii. Marsz odbył się również w Łoweczu, Wracy, Pazardżiku i Ruse, gdzie podejmowano także tematykę islamskiego terroryzmu. W kilku innych miejscowościach odbyły się mniejsze uroczystości sygnowane przez VMRO.

Radykalne środowiska skupione wokół BNS i „Blood and Honour” udały się natomiast do miasta Płowdiw, gdzie przeszły ulicami miejscowości. Po raz pierwszy w marszu upamiętniającym Traktat w Neuilly wzięły udział zagraniczne delegacje z Chorwacji, Niemiec i Węgier. Ogółem 300 osób wznosiło patriotyczne okrzyki i śpiewało bułgarskie pieśni wojskowe.

Źródła: VMRO / BNS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s