Aymeric Chauprade odszedł z Frontu Narodowego

aymeric-chaupradeEuroposeł Aymeric Chauprade postanowił odejść z francuskiego Frontu Narodowego. Były już doradca Marine Le Pen ds. międzynarodowych sprzeciwia się oportunistycznej linii politycznej partii, symbolizowanej przez jej wiceprezesa Floriana Philippota. Chodzi głównie o sposób potraktowania Jean-Marie Le Pena, a także stawianie na pierwszym miejscu wizerunku medialnego.

Chauprade jest pisarzem, politologiem i specjalistą od spraw międzynarodowych, natomiast od 2014 r. sprawuje również funkcję posła do Parlamentu Europejskiego. W poniedziałek postanowił on odejść z FN i najprawdopodobniej zostanie członkiem narodowo-konserwatywnego Ruchu dla Francji (MPF), któremu już kiedyś doradzał.

W wywiadzie dla konserwatywnego dziennika „Le Figaro”, Chauprade podkreśla, że najbardziej nie odpowiadał mu sposób potraktowania założyciela FN Jean-Marie Le Pena. Według europosła, Le Pen pozwalał sobie na kontrowersyjne wypowiedzi, jednak nie należy w taki sposób traktować osoby, dzięki której ugrupowanie w ogóle powstało. Nestor francuskiego nacjonalizmu miał być zresztą od dawna wypychany z partii w ramach walki z demonizacją Frontu, a najbardziej w tej sprawie naciskał obecny wiceprezes Frontu Florian Philippot.

Europoseł jako kolejny powód podał dbanie o wizerunek partii, który jest ważniejszy od wartości przyświecających narodowcom. Sam Chauprade został zawieszony w swoich funkcjach po tym, jak rozpowszechniał film dotyczący muzułmańskiego zagrożenia dla francuskiej cywilizacji. Według niego, szefowa FN Marine Le Pen jest obecnie „uwięziona w szantażu” przez Philippota, który odpowiada za ideologiczne zmiany w ugrupowaniu, co potwierdzałoby słowa założyciela FN na temat polityka z otoczenia jego córki.

Źródło: Le Figaro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s