Czescy nacjonaliści protestowali przeciwko imigrantom w Ołomuńcu

dsss-ołomuniec-imigranciPonad 600 osób brało udział w sobotniej manifestacji zorganizowanej przez czeskich nacjonalistów z Robotniczej Partii Sprawiedliwości Społecznej (Dělnická strana sociální spravedlnosti, DSSS). Była ona kolejną z serii demonstracji przeciwko przyjęciu imigrantów spoza Unii Europejskiej.

Przed rozpoczęciem wiecu próbowała zakłócić go grupa anarchistów i działaczy Partii Piratów, którzy po krótkim starciu z nacjonalistami zostali odepchnięci przez policjantów. Mieszkańcy Ołomuńca uczestniczący w proteście przeciwko imigrantom wyrazili też dezaprobatę wobec zachowania „antyfaszystów”.

Jako pierwszy głos zabrał Tomáš Vandas, przewodniczący DSSS, który zapytał zgromadzonych, czy chcą przyjęcia przez Czechy imigrantów oraz utrzymywania ich na terenie kraju, na co demonstranci odpowiedzieli przecząco. Vandas w wystąpieniu krytykował politykę zagraniczną rządu Bohuslava Sobotki, która ma być całkowicie podporządkowana Unii Europejskiej i nakierowana na realizację systemu kwot uchodźców, narzuconych przez Komisję Europejską. Lider DSSS uważa też, że w antynarodowej polityce swój udział ma również Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wiceprezes DSSS Jiří Štěpánek powiedział natomiast, że imigranci nie są mile widziani w Czechach, a powstrzymanie ich napływu jest możliwe jedynie poprzez poparcie ugrupowań nacjonalistycznych, takich jak jego partia, która od początku swojego istnienia nie zmienia własnych idei. DSSS od początku kryzysu stoi też na straży ochrony Czech przed islamizacją, czym różni się choćby od centroprawicy chcącej obecnie zbić kapitał polityczny na kwestii imigrantów.

Po przemówieniach demonstranci przeszli ulicami Ołomuńca.

Źródło: DSSS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s