Jobbik upamiętnił Rewolucję Węgierską

jobbik-1956-2015Jobbik zorganizował tradycyjnie obchody Rewolucji Węgierskiej z 1956 roku. Tym razem kilkuset zwolenników nacjonalistów zebrało się w Pasażu Corvina, który był wówczas miejscem jednych z najcięższych walk w trakcie całego powstania. Poza odniesieniami do historii, podczas wiecu nie obyło się bez bieżących tematów politycznych.

Jako pierwszy w trakcie obchodów głos zabrał Levente Murányi, który brał udział w walkach za co został skazany na więzienie przez komunistów, a obecnie jest wiceprezesem Jobbiku i szefem Instytutu Chłopców z Pesztu.Stwierdził on, że powstanie mogło zostać zaplanowane z góry, aby szybko je stłumić, jednak Związek Radziecki nie przewidział, iż Węgrzy nienawidzą systemu komunistycznego i wszystko wymknęło się spod kontroli, a studenckie demonstracje przerodziły się szybko w pełnowartościowe powstanie. Przybyły specjalnie ze Stanów Zjednoczonych András Pongrátz, brat jednego z założycieli Jobbiku i powstańca Gergely’ego Pongrátza, przypomniał natomiast, że jego sześciu braci walczyło właśnie w Pasażu Corvina i otrzymywało wówczas od mieszkańców butelki, które na pobliskiej stacji benzynowej były używane do koktajli Mołotowa. Pongrátz cytował także swojego brata, który nawoływał do niesienia pochodni rewolucji i obrony jej ideałów.

jobbik-1956-2015-2

Następnie na scenie pojawiła się Bernadett Gregor, znana węgierska piosenkarka pop i aktorka, która odśpiewała piosenkę o powstaniu i została gorąco powitana w związku z odwagą jaką jest popieranie Jobbiku, będąc częścią głównego nurtu krajowej kultury. István Bozó, szef londyńskiego oddziału partii, mówił natomiast o węgierskiej młodzieży przebywającej na emigracji, która wbrew słowom premiera Viktora Orbana nie może wrócić na Węgry, ponieważ nie mają oni perspektyw we własnym kraju.

jobbik-1956-2015-3

Przewodniczący Jobbiku Gábor Vona mówił o węgierskiej rewolucji jako o jednym z najwspanialszych zrywów po II Wojnie Światowej, który jednak był skazany na porażkę. Zaznaczył jednak, że jego partia powstała dzień po jednej z rocznic powstania, i do dzisiaj realizuje ona ideały wspomnianego już Gergely’ego Pongrátza. Vona jest bowiem przekonany, że węgierska młodzież także dzisiaj byłaby gotowa poświęcić życie dla ojczyzny, stąd jego ugrupowanie opowiada się za dobrowolnym poborem, bowiem „brodate kobiety nie mogą bronić Europy”. Dodał, że Jobbik popiera walkę rządu z nielegalną imigracją, lecz nie może patrzeć spokojnie na korupcyjne działania Fideszu.

jobbik-1956-2015-4

Źródło: Alfahir.hu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s