Jobbik wzywa do nawiązania relacji z prezydentem Syrii

syria-prezydentJobbik wezwał węgierski rząd do nawiązania ponownych stosunków dyplomatycznych z syryjskim prezydentem Baszarem al-Assadem, które zostały zerwane przez rząd Węgier w 2012 roku. Według nacjonalistów, jedynie dobre relacje z obecnymi władzami Syrii mogą doprowadzić do rozwiązania kryzysu imigracyjnego.

Poseł Márton Gyöngyösi przypomniał podczas konferencji prasowej, że centroprawicowy rząd Viktora Orbana, prawdopodobnie pod naciskiem państw zachodnich, wycofał swoich dyplomatów z Syrii i zamknął ambasadę w Damaszku w grudniu 2012 r. Twierdzono wówczas, że Węgry nie uznają władzy prezydenta Baszara al-Assada, w przeciwieństwie do różnych organizacji walczących z nim rebeliantów.

Tymczasem wydarzenia z ostatnich trzech lat wskazują, że Państwo Islamskie wyrosło z wielobarwnej opozycji wobec rządów syryjskiego prezydenta. Stąd nacjonaliści chcą, aby przeproszono syryjski naród, który w większości popiera al-Assada, oraz ponownie nawiązano stosunki dyplomatyczne z Damaszkiem. Według Gyöngyösiego, rozwiązanie problemu imigracji do Europy wymaga przywrócenia stabilnych relacji z Syrią, ponieważ jedynie reżim syryjskiego prezydenta może powstrzymać chaos nakręcany przez grupy opozycyjne.

Jobbik potępił również decyzję ministra spraw zagranicznych Pétera Szijjártó, który podpisał się ostatnio pod wspólnym oświadczeniem Unii Europejskiej, obwiniającym prezydenta Syrii o odpowiedzialność za chaos w tym kraju i wykluczającym możliwość jakichkolwiek rozmów z al-Assadem. Nacjonaliści uważają więc za szczyt cynizmu podobny dokument, który legitymizuje dostawy broni dla syryjskiej opozycji, która spowodowała wojnę domową w tym kraju i doprowadziła ostatecznie do powstania Państwa Islamskiego.

Źródło: Jobbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s