Bułgarski parlament uchyli immunitety posłom ATAKI?

ataka-bulgariaBułgarski parlament ma zająć się po wyborach samorządowych immunitetami dwóch posłów nacjonalistycznej partii ATAKA. Jej lider Volen Siderov i poseł Desislav Chukolov mieli w weekend dopuścić się czynów chuligańskich w jednym ze sklepów w Sofii oraz szarpać się z policjantami. Nacjonaliści twierdzą, że jeden ze sklepikarzy miał sprzedawać niedozwolone środki.

Zgodnie z komunikatem władz Zgromadzenia Narodowego Bułgarii po rozpatrzeniu wniosku Prokuratora Generalnego, parlament zajmie się on sprawą immunitetu dwóch parlamentarzystów dopiero po 28 października, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie po wyborach samorządowych.

Siderov i Chukolov są oskarżani przez prokuraturę o dopuszczenie się czynów chuligańskich, zakłócanie spokoju, okazywanie braku szacunku wobec przechodniów oraz spowodowanie niewielkich obrażeń dwóch interweniujących policjantów. Parlamentarzyści ATAKI mieli naruszyć prawo wieczorem 9 października, kiedy wdali się w awanturę ze sklepikarzami i właścicielem nocnego sklepu z alkoholem. Zdaniem świadków mieli oni być pod wpływem alkoholu i zachowywać się bezczelnie i wulgarnie.

Nacjonalistyczni parlamentarzyści twierdzą, że udali się do sklepu zaalarmowani przez jednego z przechodniów, który miał dać im sygnał o rozprowadzaniu narkotyków i innych nielegalnych środków przez jeden ze sklepów w Sofii. Siderov zapowiedział złożenie pozwu przeciwko Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, które jego zdaniem tuszuje sprawę przemytu i rozprowadzania narkotyków w Bułgarii. Lider ATAKI oskarża też prokuraturę o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat zdarzenia z ubiegłej soboty, bowiem to on miał zostać zaatakowany przez funkcjonariuszy, kiedy pojawił się na miejscu zdarzenia.

Siderov na początku ubiegłego roku zrezygnował z immunitetu parlamentarnego, gdy został oskarżony o obrażanie pracownicy francuskiej ambasady i naruszenie nietykalności policjanta na lotnisku. Zgodnie z bułgarskim prawem immunitet może być uchylony jedynie do jednej konkretnej sprawy, stąd po raz kolejny zostanie uruchomiona odpowiednia procedura.

Źródła: ATAKA  /  SofiaGlobe.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s