Łotewscy narodowcy chcą ograniczyć świadczenia dla uchodźców

zjednoczenie-narodowe-logoŁotewskie Zjednoczenie Narodowe (Nacionālā apvienība, NA) opracowało propozycję zmian w prawie, które ograniczałoby zasiłki wypłacane dla osób ubiegających się o azyl. Zdaniem narodowców wyższe świadczenia dla przybyszy spoza Łotwy niż dla Łotyszy są niezgodne z zasadą równego traktowania.

Członkowie łotewskiej koalicji rządowej od początku kryzysu imigracyjnego w Unii Europejskiej opowiadają się przeciwko przyjmowaniu uchodźców do kraju, motywując to istnieniem blisko 26 proc. mniejszości rosyjskiej w swoim kraju. NA zaproponowało zmiany w uchwale rządu, których celem ma być oficjalnie wyeliminowanie nierównego traktowania charakterystycznego dla pomocy publicznej dla osób ubiegających się o azyl, która jest większa od świadczeń socjalnych dla Łotyszy.

Zastępca przewodniczącego NA Jānis Dombrava stwierdził, że obecne przepisy przyznają zasiłki dla uchodźców w wysokości większej niż te dostępne dla Łotyszy, którzy mieszkają i pracują w swoim kraju, co jest niezgodne z konstytucyjną zasadą, iż prawa człowieka są dostępne dla wszystkich bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Osoby ubiegające się o azyl otrzymują zasiłek w wysokości 256 euro miesięcznie oraz 76 euro dla każdego dziecka, tymczasem Łotysze mogą liczyć na 64 euro i 20 euro na dziecko.

Źródło: Zjednoczenie Narodowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s