„Nasza Słowacja” przeciwko osiedlaniu uchodźców

ls-ns-gabcikovoSłowaccy nacjonaliści protestowali w weekend przeciwko rozmieszczeniu uchodźców w ośrodku w miejscowości Gabčíkovo w południowej części kraju. Wieś jest zamieszkiwana głównie przez Węgrów, stąd przemówienie żupana bańskobystrzyckiego Mariana Kotleby było tłumaczone na język węgierski.

Manifestację w Gabčíkovie zorganizowała Partia Ludowa „Nasza Słowacja” (Ľudová strana „Naše Slovensko”, LS-NS), która od wielu tygodni organizuje kampanię przeciwko napływowi przybyszy spoza Europy na Słowację. Nacjonaliści protestowali przeciwko umieszczeniu uchodźców w miejscowym ośrodku, po tym jak zdecydowana większość mieszkańców odrzuciła tą propozycję w referendum, które zostało jednak zignorowane przez rząd Roberta Fico.

Podczas protestu przemówienie wygłosił żupan (odpowiednik marszałka województwa) bańskobystrzycki i lider LS-NS Marian Kotleba, którego przemówienie było tłumaczone na język węgierski, ponieważ to właśnie ta społeczność zamieszkuje Gabčíkovo. Kotleba przestrzegał przed islamizacją państw europejskich i groźbą zniszczenia tutejszej kultury, zaznaczając przy tym, że obecnie Słowacy i Węgrzy mają poważne problemy z cygańskim ekstremizmem.

LS-NS skrytykowało też postawę węgierskiego wójta Gabčíkova, który twierdził, że nie pojawi się na ekstremistycznej manifestacji rzekomo skierowanej przeciwko węgierskiej ludności.

Źródło: „Nasza Słowacja”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s