Złoty Świt trzecią siłą polityczną Grecji

złoty-świt-parlamentGreccy nacjonaliści ze Złotego Świtu po raz kolejny znajdą się w parlamencie, uzyskując trzeci wynik w przyspieszonych wyborach. Ugrupowanie Nikolaosa Michaloliakosa otrzymało 6,99 proc. i w nadchodzącej kadencji będzie reprezentowane przez osiemnastu swoich działaczy.

Na nacjonalistów zagłosowało 379,5 tys. Greków czyli 6,99 proc. wszystkich biorących udział w elekcji. Złoty Świt w porównaniu do styczniowych wyborów zyskał 0,71 proc. poparcia, dzięki czemu będzie miał osiemnastu posłów a więc o jednego więcej niż w poprzedniej kadencji. Wybory zwyciężyła lewicowa Syriza przed centroprawicową Nową Demokracją. W tyle za nacjonalistami uplasowały się ugrupowania socjaldemokratyczne, komunistyczne i liberalne.

Przewodniczący partii Nikolaos Michaloliakos podziękował „setkom tysięcy dumnych greckich kobiet i mężczyzn” za głosy pozwalające nacjonalistom na utrzymanie statusu trzeciej siły politycznej kraju. Wynik ten jest tym bardziej cenny, iż Złoty Świt miał przeciwko sobie cały system, a szczególne media prowadzące w ostatnich dniach ostrą kampanię telewizyjną przeciwko nacjonalistom. Michaloliakos zapewnił, że jego partia będzie wciąż walczyć z nowymi umowami z wierzycielami Grecji oraz nielegalną imigracją.

Źródło: Złoty Świt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s