Jean-Marie Le Pen wykluczony z Frontu Narodowego

le-penowie-2Założyciel francuskiego Frontu Narodowego Jean-Marie Le Pen został usunięty z partii. Decyzja zapadła po trzygodzinnym przesłuchaniu Le Pena, gdy odpierał on postawionych mu przez komisję dyscyplinarną blisko piętnaście zarzutów. Nestor francuskiego nacjonalizmu twierdzi, że nie złoży broni i to on przewodzi prawdziwemu Frontowi Narodowemu.

W oświadczeniu wydanym w ostatni czwartek, FN poinformowało, że wykluczyło swojego założyciela wymaganą większością głosów i zostanie on wkrótce poinformowany pisemnie o powodach tej decyzji. Le Pen był jednak przesłuchiwany przez komisję dyscyplinarną w związku z piętnastoma zarzutami, a głównym bym z nich były słowa wypowiedziane w wywiadzie dla pisma „Rivarol”, gdzie bronił on rządu Państwa Vichy z czasów II Wojny Światowej oraz podtrzymał swoje dotychczasowe stanowisko wobec Holocaustu jako „szczegółu historii”.

Le Pen nie zamierza jednak składać broni i zapowiada, że odwoła się od decyzji gremiów kierowniczych Frontu. Jednocześnie nazwał on tą partię najbardziej niedemokratycznym ugrupowaniem jakie kiedykolwiek widział, które postanowiło dokonać na nim mordu politycznego. Założyciel FN podkreślił też, że to on reprezentuje prawdziwy Front Narodowy.

Przeciwko usunięciu Le Pena z partii głosowała jego wnuczka i posłanka Marion Maréchal Le Pen. Jej zdaniem to otwarcie drzwi dla nowych problemów, o czym miała rozmawiać z szefową FN Marine Le Pen.

Źródła: Nytimes.com / Le Point 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s