Złoty Świt przeciwko trzeciemu pakietowi oszczędnościowemu

złoty-świt-pont-2015-3Nacjonaliści ze Złotego Świtu głosowali przeciwko przyjęciu trzeciego pakietu reform oszczędnościowych, które mają przynieść Grecji pożyczkę od Unii Europejskiej, mającą wynieść blisko 80 mld euro. Ugrupowanie uważa, że oznacza ona kolejne ograniczenie suwerenności kraju oraz zlekceważenie decyzji obywateli, którzy na początku lipca opowiedzieli się w referendum przeciwko kolejnym cięciom.

Pakiet wynegocjowany w tym tygodniu przez premiera Alexisa Tsiprasa został zatwierdzony przy wsparciu głosów 222 deputowanych i sprzeciwie 64 deputowanych, wśród których znaleźli się działacze rządzącej Syrizy oraz opozycyjnego Złotego Świtu. Dzięki temu Grecy mają otrzymać transzę pomocy w wysokości 80 mld euro. W zamian będą musieli m.in. sprywatyzować resztki majątku narodowego, obniżyć najniższe emerytury, podnieść część podatków, podwyższyć wiek emerytalny, zderegulować rynek energetyczny i ograniczyć zwolnienia podatkowe dla rolników.

Według nacjonalistów, są oni jedynym ugrupowaniem politycznym w Grecji, które sprzeciwia się memorandum, zgodnie z decyzją narodu z początku lipca. Grecy odrzucili wówczas kolejne cięcia narzucane im przez Trojkę (Międzynarodowy Fundusz Walutowy,Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny), które obecnie powracają wraz z trzecim pakietem pomocowym. Złoty Świt uważa, że to kolejne ograniczenie suwerenności kraju, które doprowadzi do dalszej katastrofy gospodarczej.

Przewodniczący partii, Nikolaos Michaloliakos, nazwał działania rządu dokonywaniem genocydu na narodzie greckim. Dodał, że gdyby łamanie obietnic wyborczych byłoby karane, działacze Syrizy znaleźliby się w więzieniach.

Źródła: Złoty Świt / Zuogla.gr 

1 thought on “Złoty Świt przeciwko trzeciemu pakietowi oszczędnościowemu

  1. Pingback: Złoty Świt przeciwko trzeciemu pakietowi oszczędnościowemu | Pekok Antylichwiarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s