Wybory w Brytyjskiej Partii Narodowej

BNP-logoPogrążona w kryzysie Brytyjska Partia Narodowa (British National Party) postanowiła zorganizować otwarte wybory na przewodniczącego ugrupowania. Kontrkandydatem dla obecnego szefa BNP Adama Walkera jest Paul Hilliard, bliski współpracownik wieloletniego przewodniczącego partii Nicka Griffina, wykluczonego z niej w październiku ubiegłego roku.

Od czasu zastąpienia Griffina przez Walkera i opuszczeniu partii przez jej wieloletniego szefa, BNP jest pogrążone w dużym kryzysie. Ugrupowanie straciło znaczną część swojej bazy członkowskiej, co zakończyło się katastrofą w majowych wyborach parlamentarnych. Nacjonaliści wystawili wówczas jedynie ośmiu kandydatów (w Wielkiej Brytanii obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze) i uzyskali niecałe 1,6 tys. głosów w skali całego kraju. Partia postanowiła więc przeprowadzić wybory na przewodniczącego, którym będzie towarzyszyć kampania wyborcza. Obaj kandydaci przedstawili już swój program.

Dotychczasowy szef BNP Adam Walker twierdzi, że udało mu się wraz ze współpracownikami przeprowadzić ugrupowanie przez trudny okres, wprowadzając wewnętrzną stabilność i rozważne decyzje finansowe. Ugrupowanie po 10 latach jest już wolne od długów, a także procesów sądowych paraliżujących działalność BNP. Dlatego też pod obecnym przywództwem partia może powrócić do walki wyborczej, a także przeciwdziałać islamizacji Wielkiej Brytanii. Walker obiecuje również zjednoczenie brytyjskich nacjonalistów pod sztandarem BNP.

Paul Hilliard w swoim oświadczeniu podkreślił natomiast wieloletnią współpracę z Griffinem, podczas której doszło do największych sukcesów w historii nacjonalistów. Głównym problemem partii mają być obecnie podziały wewnątrz ruchu, które utrudniają dotarcie z jego ideami do brytyjskiego społeczeństwa. Hillard po wyborze na przewodniczącego chce przede wszystkim usiąść do rozmów z byłymi członkami BNP, aby zachęcić ich do powrotu do partii. Następnie konieczne będą negocjacje z liderami pozostałych ugrupowań nacjonalistycznych w celu ich zjednoczenia.

Źródło: BNP 1 / 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s