Prawy Sektor walczy na zachodzie Ukrainy

mukaczewo-2015Prawy Sektor starł się w weekend z ochroną obiektów sportowych jednego z parlamentarzystów, a następnie z siłami rządowymi w miejscowości Mukaczewo na Zakarpaciu. Ponadto nacjonaliści kontrolują obecnie drogi dojazdowe do Lwowa, uzasadniając to obawami o prowokacje ze strony sił bezpieczeństwa oraz rzekomych rosyjskich agentów.

W sobotę w starciach zginęły trzy osoby, a siedem osób zostało rannych. To efekt wymiany ognia pomiędzy aktywistami Prawego Sektora i ochroną kompleksu sportowego w Mukaczewie, należącego do deputowanego Michaiła Łanio z prorosyjskiego ugrupowania Wola Narodu. Nacjonaliści twierdzą, że chcieli powstrzymać proceder przemytu papierosów, na czym wzbogacać miała się lokalna mafia na czele z Łanio, lecz równie prawdopodobna jest wersja o tym, iż obie grupy popadły w konflikt interesów bowiem również PS jest zaangażowany w ten proceder. Ukraiński prezydent Petro Poroszenko wysłał na miejsce dodatkowe siły Służb Bezpieczeństwa i wojska. Miała im się poddać dwójka aktywistów organizacji.

Obecnie nacjonaliści organizują demonstracje antyrządowe w różnych częściach Ukrainy, natomiast oddziały PS kontrolują drogi dojazdowe do Lwowa. Twierdzą, że chcą zapobiec prowokacjom ze strony oddziałów rządowych, a także ewentualnych rosyjskich dywersantów. Poza tym radykałowie odcięli się od dwóch ataków bombowych do których doszło we wtorek we Lwowie.

Źródła: Wp.pl / Karpatalja.ma

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s