Wiec Jobbiku pod obozem dla uchodźców

debreczyn-obóz-2015Węgierski Jobbik zorganizował demonstrację pod obozem dla uchodźców w Debreczynie, gdzie w ubiegłym tygodniu doszło do zamieszek, których prowodyrami byli imigranci od kilku tygodni masowo przekraczający granicę węgiersko-serbską. Nacjonaliści domagali się od rządu podjęcia bardziej zdecydowanych działań w tej kwestii.

Wiec zgromadził około 800 osób, które domagały się zamknięcia przybyszów w obozach dla uchodźców, odbudowy węgierskiej straży granicznej, a także większych kar dla osób zajmujących się przerzutem ludźmi.

Poseł Gergely Kulcsár w swoim przemówieniu podkreślił, iż mieszkańcy Debreczyna chcą jedynie mieszkać w spokojnym kraju, tymczasem w okolicy dochodzi do ekstremalnych przypadków zakłócenia porządku publicznego. Dokonują tego osoby nie będące politycznymi uchodźcami, bowiem wbrew medialnym informacjom, takie osoby stanowią jedynie ułamek wszystkich uchodźców. Kulcsár nazwał koniecznością powstrzymanie nielegalnej imigracji, stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa Węgrów.

Wiceprezes Jobbiku István Apáti powiedział, że Węgry stały się krajem dla emigrantów i imigrantów, lecz o ile Węgrzy wyjeżdżający zagranicę nie sprawiają żadnych problemów, o tyle nie można już powiedzieć tego samego o przybyszach z Bliskiego Wschodu i Afryki. Wyraził on zaniepokojenie ubiegłotygodniowymi zamieszkami w okolicach obozu, a także możliwymi kolejnymi przestępstwami jakie mogą popełnić imigranci. W jego opinii zamknięcie granicy nie jest rozwiązaniem problemu, bowiem uchodźcy mogą przeciąć planowany płot i nie będzie on miał żadnego charakteru odstraszającego. Na zakończenie przemówienia Apáti podkreślił, że cudzoziemcy przebywający na terenie Węgier muszą przestrzegać tutejszego prawa, a Węgrzy nie mogą pozwolić na odebranie im własnego kraju.

Poseł Dániel Z. Kárpát stwierdził, iż rząd powinien negocjować z Unią Europejską zamknięcie ośrodków dla uchodźców, a nie ich modernizację i rozbudowę. Napływ imigrantów jest zaś szkodliwy dla systemu społecznego Węgier i choć kraj ten zawsze był otwarty na osoby potrzebujące pomocy, nie ma w nim miejsca dla ludzi mających destrukcyjny wpływ na Węgry. Jeśli nie powstrzyma się trendu, uchodźcy mogą zacząć stanowić coraz liczniejszą populację na Węgrzech, dlatego osoby nie chcące się zintegrować muszą być wysiedlone, bowiem najważniejsze dla nacjonalistów są interesy Węgrów, stąd należy fizycznie bronić granicy z Serbią. Kárpát  zwrócił się też do liberałów wypowiadających się na temat uchodźców, aby przeprowadzili się choćby na tydzień w okolice ich zamieszkania i sami dokładniej przyjrzeli się życiu nielegalnych imigrantów.

Przewodniczący powiatowego oddziału Jobbiku Pál Demeter powiedział, że jego partia będzie walczyć na poziomie lokalnym i parlamentarnym o dotrzymanie obietnicy premiera Viktora Orbana, dotyczącej zamknięcia obozu w Debreczynie. Zadeklarował również pomoc każdej osobie, która doświadczy przestępstwa ze strony imigrantów.

Źródło: Jobbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s