Nacjonaliści w Europie o referendum w Grecji

grecja-flagiReferendum w Grecji wzbudziło duże zainteresowanie wśród ugrupowań nacjonalistycznych i narodowo-konserwatywnych w całej Europie. Wśród stanowisk dostępnych po kliknięciu w „czytaj dalej” przeważają gratulacje dla greckiego społeczeństwa, które odrzuciło dyktat międzynarodowych organizacji.

Stanowisko Złotego Świtu jest dostępne TUTAJ.

Belgia: Interes Flamandzki (Vlaams Belang):

Flamandzcy nacjonaliści uznają decyzję Greków za szansę dla Europy. Prezes VB Tom Van Grieken napisał w oświadczeniu, że choć Grecy mieli przystawiony nóż do gardła przez zagranicznych wierzycieli, w zdecydowanej większości odpowiedzieli się przeciwko ich nowym planom, udowadniającym tym samym, iż demokracja nie może być szantażowana. Szansą dla Grecji jest natomiast wyjście kraju ze strefy euro, a samą porażkę waluty Van Grieken uważa za dobre rozwiązanie dla całej Europy.

Francja: Front Narodowy (Front National):

Przewodnicząca narodowców Marine Le Pen w komunikacie prasowym napisała, że referendalne „nie” jest zwycięstwem ludzi nad oligarchią Unii Europejskiej i dyktatem brukselskich instytucji, które chcą narzucić Europie wspólną walutę za wszelką cenę, nawet kosztem nieludzkich wyrzeczeń. Jednocześnie głosowanie jest nadzieją dla francuskiego podatnika, który może już niedługo skończyć z dokładaniem pieniędzy w otchłań greckiego długu i waluty euro. Dodatkowo, mimo wściekłości fanatycznych zwolenników ideologii UE, Bruksela będzie musiała respektować głos Greków i nie będzie mogła już ich dalej szantażować. Kraje UE powinny w tej sytuacji usiąść do stołu negocjacyjnego i przyznać, iż euro okazało się porażką.

Hiszpania: Narodowa Demokracja (Democracia Nacional): 

Nacjonaliści z Hiszpanii przypomnieli, że prawdziwa demokracja narodziła się w Grecji, i to właśnie ten naród pokazał swoją decyzją, iż nie chce żyć pod dyktatem Brukseli, wybierając narodową godność mimo zagrożeń związanych z tą decyzją. Zdaniem DN, choć wystąpienie Grecji ze strefy euro jest uważane przez wielu za lekarstwo gorsze od choroby, taka decyzja mogłaby być udaną próbą uniknięcia finansowej pułapki jaką jest wspólna waluta europejska. Hiszpanie zauważają, że w ich kraju dominujące partie centroprawicy i socjaldemokracji krytykują greckiego premiera Alexisa Tsiprasa, choć to właśnie ich odpowiednicy w Grecji doprowadzili to państwo do poważnego kryzysu i wprowadzili je pod dyktat Brukseli. Jednocześnie DN wskazuje na strukturę wydatków z pożyczek od międzynarodowych organizacji, które trafiają głównie do banków związanych z nielegalnym finansowaniem partii politycznych, a w ogóle nie są przeznaczone na kwestie społeczne. Partia Manuela Candueli uważa też, że Rosja powinna rozciągnąć parasol ochronny nad Grecją, aby obronić ją przed reakcją Unii Europejskiej, Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Niemcy: Narodowodemokratyczna Partia Niemiec (Nationaldemokratische Partei Deutschlands):

Europoseł Udo Voigt w oświadczeniu wydanym w imieniu NPD, uznał wynik referendum za nową szansę dla narodów Europy w celu ustanowienia nowego porządku na kontynencie. Grecy powstrzymali natomiast kolejne reformy narzucane przez międzynarodowych darczyńców, które prowadziły do bezprecedensowego procesu erozji i zniszczenia tego kraju. Lekiem na kryzys powinien być powrót do drachmy, co pozwoliłoby Grecji na polepszenie wyników gospodarczych poprzez stabilizację znaną z Wysp Brytyjskich, gdzie wspólny pieniądz nie obowiązuje.

Portugalia: Partia Narodowego Odrodzenia (Partido Nacional Renovador):

Portugalscy narodowcy uważają greckie „nie” za porażkę polityki lichwiarzy oraz Brukseli. Jednocześnie przedstawiają problem Grecji za bardzo złożony, szczególnie po tym, jak rządząca Syriza kilkakrotnie podpisywała porozumienia z wierzycielami wbrew przedwyborczym obietnicom, stąd trudno będzie wytłumaczyć nową umowę wszystkim głosującym w niedzielę przeciwko kolejnemu memorandum. Z drugiej jednak strony, zmian nie należało oczekiwać bez wypowiedzenia się przeciwko terrorystycznej kampanii Brukseli, której biurokraci i krajowi zwolennicy doprowadzili do kryzysu finansowego, a obecnie nie chcą słyszeć o renegocjacji długu. PNR opowiada się za renegocjacją wszystkich traktatów, powrotem do koncepcji Europy Ojczyzn i położeniem kresu polityce w której jedni są równiejsi od innych.

Serbia: Serbska Partia Radykalna (Srpska radikalna stranka):

Serbowie pogratulowali Grekom ich decyzji w referendum i determinacji w sprawie wyrwania się ze szponów Unii Europejskiej, konsekwentnie ukazującej swoje oblicze jako ciemiężcy mniejszych narodów. SRS uznaje MFW i UE za winnych beznadziejnej sytuacji Grecji, a decyzja tego narodu jest akceptacją polityki premiera Alexisa Tsiprasa, który wyraża chęć działania w interesie swojego kraju i narodu, odrzucając roszczenia międzynarodowych grabieżców. Nacjonaliści mają nadzieję, że wynik referendum zachęci Serbów do opowiedzenia się przeciwko wymogom stawianym przez Brukselę.

Ukraina: Prawy Sektor

Ukraińcy zwracają uwagę na to, iż zła sytuacja gospodarcza Grecji doprowadziła do zaistnienia tam zjawiska eurosceptycyzmu, bowiem kraj nie korzystał z przynależności do ponadnarodowej organizacji. Prawy Sektor ma więc nadzieję, że siły zorientowane narodowo odbudują Grecję jako niezależne ekonomicznie państwo.

Węgry: Jobbik:

Węgierski Jobbik również z zadowoleniem przyjął decyzję Greków. głównie dlatego, że dokonali oni wyboru wbrew medialnym manipulacjom zachodniej propagandy, która otrzymała bardzo poważny cios. Głosowanie wskazuje natomiast, iż południowcy zdecydowali się przebyć wyboistą drogę na rzecz odrzucenia neoliberalnych projektów gospodarczych, w ostatnich latach szkodzących także Węgrom. UE jest natomiast pogrążona w kryzysie, bowiem nie może sobie poradzić nie tylko z sytuacją w Grecji, lecz również ze sprawę nielegalnej imigracji. Nacjonaliści powtórzyli swój postulat przeprowadzenia referendum na Węgrzech, gdzie społeczeństwo zdecydowałoby o charakterze dalszej polityki Budapesztu wobec Brukseli.

Włochy: Bracia Włosi – Sojusz Narodowy (Fratelli d’Italia – Alleanza Nazionale):

Ugrupowanie Giorgii Meloni uznało wyniki referendum w Grecji za zwycięstwo woli społeczeństwa, nad interesami elitarnej grupy spekulantów finansowych, którzy nie mają nic wspólnego z ideą Europy Narodów. Same pożyczki natomiast nie pomagają Grecji wyjść z kryzysu, ponieważ 69 proc. z nich przeznaczonych jest na spłatę odsetek długów, 20 proc. trafia do greckich banków, natomiast tylko 11 proc. wydaje się na wynagrodzenia i cele socjalne. Choć nacjonaliści nie zamierzają usprawiedliwiać błędów popełnionych przez greckie rządy i poważnych problemów z korupcją w tym kraju, dług ten prowadzi do ucisku przyszłości europejskich narodów. Jednocześnie Bracia Włosi wezwali swój rząd do powstrzymania „IV Rzeszy” w wersji niemiecko-gospodarczej, która stawia pierwszeństwo gospodarki nad wolą ludzi.

Włochy: Nowa Siła (Forza Nuova):

Przewodniczący FN Roberto Fiore uznał wynik głosowania za „niezwykły akt dumy narodowej i cios zadany tyranii”, które było tym bardziej zaskakujące, gdyż lewicowa partia Syriza zagłosowała w referendum tak samo jak nacjonalistyczny Złoty Świt. Włoscy narodowi radykałowie uważają, że kluczowymi słowami przedreferendalnej kampanii były „godność, suwerenność, wolność narodu greckiego”, które to hasła już przed dziesięcioleciami zostały porzucone przez włoską klasę polityczną, niezainteresowaną debatą na temat długów wobec międzynarodowej lichwy. Fiore dodał, że Europejczycy nie potrzebują kontynentu będącego „głodnym sługą”, ale wielkiej i suwerennej Europy.

Źródła: Bracia Włosi Forza Nuova / Front Narodowy / Democracia Nacional / Interes Flamandzki / Jobbik / NP / Partia Narodowego Odrodzenia / Prawy SektorSerbska Partia Radykalna 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s