Złoty Świt upamiętnił Aleksandra Macedońskiego

złoty-świt-saloniki-2015Złoty Świt zorganizował 27 czerwca swoją tradycyjną manifestację w Salonikach, która upamiętnia postać Aleksandra Macedońskiego. Greccy nacjonaliści podkreślali, że przywódca ten rozsławił imię Grecji na całym świecie, a jego czyny do dzisiaj powinny służyć do wzmacniania przebudzenia narodowego Greków.

Podczas manifestacji odwoływano się do greckiej przeszłości, a także tradycyjnie sprzeciwiano się używaniu nazwy Macedonii przez obecnie istniejące państwo macedońskie, które de facto nie ma wiele wspólnego z krajem Aleksandra Wielkiego.

Demonstrację rozpoczął działacz nacjonalistów Christos Karanikolas, który przedstawił historyczną sylwetkę Aleksandra Macedońskiego oraz jego wpływ na rozsławienie nazwy Grecji na świecie. Przedstawiciel młodzieżówki Złotego Świtu podkreślił rolę hellenizmu w czasach trudnej sytuacji gospodarczej, kiedy służy on do wzmacniania przebudzenia narodowego Greków.

W imieniu oddziału nacjonalistów w Salonikach głos zabrał Valakos Stathis, który potępił wszelkie działania rządzących wymierzone w swobodę działalności Złotego Świtu. Podkreślił on, iż podobne akcje polityczne jedynie wzmacniają determinację działaczy ruchu. Nikos Chrysomallis z rady politycznej ugrupowania, zapowiedział natomiast, że winni obecnej sytuacji Grecji zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Michalis Tsakiris skrytykował za to polityków, którzy obecnie rezygnują z walki o nazwę Macedonii.

Manifestację zakończyło przemówienie lidera partii, odczytane przez jego córkę Uranię Michaloliakos. Szef Złotego Świtu przebywa obecnie w areszcie domowym stąd nie mógł samemu przybyć do Salonik. W swoim przesłaniu opowiedział się za referendum w sprawie nowych porozumień z wierzycielami Grecji, które jego zdaniem może doprowadzić do uwolnienia kraju spod dyktanda lichwiarzy.

Źródło: Złoty Świt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s