Europa Narodów i Wolności nową frakcją Europarlamentu

enf-zalozyciele-2015W Parlamencie Europejskim sformowano nową frakcję Europy Narodów i Wolności (Europe of Nations and Freedom, ENF). Blisko rok po ostatnich wyborach do tego organu, partiom narodowym i eurosceptycznym udało się porozumieć na temat utworzenia własnej grupy. Jej współprzewodniczącymi będą Marine Le Pen z francuskiego Frontu Narodowego oraz Marcel de Graaff z holenderskiej Partii Wolności.

Utworzenie frakcji już rok temu zapowiedziała Marine Le Pen, jednak nie udawało jej się skompletować odpowiedniej ilości europosłów. Według regulaminu Parlamentu Europejskiego, oddzielną grupę może powołać minimum 25 posłów z co najmniej siedmiu krajów. Dotychczas jedyną eurosceptyczną frakcją w PE była więc Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej, której liderem jest brytyjski polityk Nigel Farage.

Ostatecznie Le Pen udało się powołać własną grupę pod nazwą ENF. W jej skład poza wspomnianymi FN i Partią Wolności (Partij voor de Vrijheid, PVV) weszły również Wolnościowa Partia Austrii (Freiheitliche Partei Österreichs, FPÖ), belgijski Interes Flamandzki (Vlaams Belang), włoska Liga Północna (Lega Nord, LN), polski Kongres Nowej Prawicy oraz brytyjska europoseł Janice Atkinson.

Grupa nie zdefiniowała jeszcze swojego całościowego programu, ale główne cele to demokratyzacja unijnych instytucji, likwidacja waluty euro oraz powstrzymanie imigracji do Europy. Twórcy ENF mówią wprost, że w PE powstała grupa dążąca do bezpośredniej konfrontacji z Komisją Europejską.

Źródła: Euractiv  /  Fpoe.at

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s