Jobbik chce referendum o członkostwie Węgier w Unii Europejskiej

jobbik-logo-2Przewodniczący Jobbiku Gábor Vona zwołał w zeszłym tygodniu konferencję prasową, podczas której stwierdził, iż Europa znajduje się w kryzysie i jest chora. Z tego powodu Węgry powinny w trzech etapach przeprowadzić społeczną debatę na temat dalszej formy członkostwa kraju w Unii Europejskiej.

Według lidera nacjonalistów, po pierwsze należy przeprowadzić społeczną debatę, która zaczęłaby się podczas najbliższego posiedzenia parlamentu i dotyczyłaby traktatów akcesyjnych oraz samego członkostwa w UE. Poza partiami politycznymi w dyskusji miałyby wziąć także organizacje pozarządowe i wszystkie grupy społeczne, aby miały one szansę przedstawić swoje zdanie na ten temat. W drugim etapie opracowano by stanowisko kraju wobec UE i rozpoczęto procedurę zmiany traktatu akcesyjnego i innych dokumentów. Na końcu na Węgrzech rozpisano by referendum, w którym Węgrzy zadecydowaliby, czy chcą dalej należeć do struktur unijnych.

Vona przypomniał wypowiedź premiera Viktora Orbána, który nazwał propozycję referendum przedstawioną przez Jobbik jako niekonstytucyjną. Szef narodowych radykałów stwierdził jednak, że nie zgadza się z liderem Fideszu, ponieważ Węgry przystąpiły do UE także przez powszechne głosowanie. Vona nazwał wprost wypowiedzi Orbána obłudnymi i fałszywymi. Za niekonstytucyjne uważa natomiast blokowanie referendum gdy po jedenastu latach charakter członkostwa w UE znacząco się zmienił. Nacjonaliści powołują się tutaj na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie premier David Cameron od dłuższego czasu przygotowuje społeczeństwo na ogólnokrajowe głosowanie, w którym Brytyjczycy zadecydują o dalszym charakterze relacji ich kraju z unijnymi strukturami.

Przewodniczący Jobbiku przytoczył słowa brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Philippa Hammonda, który stwierdził, że referendum ma na celu przywrócenie Europy obywatelom. Polityk Torysów mówił również o decyzji podjętej przez Brytyjczyków blisko czterdzieści lat temu. Hammond uważa, że wówczas jego naród głosował za przystąpieniem do struktur europejskich oferujących korzyści ekonomiczne, bez ograniczania suwerenności państw członkowskich. Od tego czasu przyjęto jednak szereg traktatów (na czele z dokumentami z Maastricht i Lizbony) znacząco rozszerzających centralne uprawnienia Unii , także w sprawach które w 1975 r. były nie do pomyślenia. Nacjonaliści zgadzają się w tej kwestii z brytyjską prawicą, a sam Vona stwierdził, iż „Węgry powinny zostać zwrócone ludziom”.

Nacjonaliści uważają także, iż Orbán nie ma prawa samemu decydować o kwestiach takich jak członkostwo w UE, czy przyszły kształt relacji Budapesztu z Brukselą. „Premier Orbán nie może twierdzić, że jest państwem, bo państwo węgierskie jest reprezentowane przez węgierskich obywateli, stąd prawem społeczeństwa powinno być decydowanie o sobie w tej historycznej chwili” – mówił Vona. Jobbik jest bowiem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku lat Europa będzie wyglądać zupełnie inaczej niż teraz, dlatego powstaje pytanie czy Węgry będą mogły w jej ramach samodzielne kształtować swoją przyszłość. Mówiąc o chorobie UE, Vona określił tak pogłębiający się kryzys instytucjonalny, strukturalny, polityczny i gospodarczy. W tej ostatniej kwestii widać wyraźnie znaczącą różnicę w poziomie życia, pomiędzy zachodnią częścią UE a państwami Europy Środkowo-Wschodniej.

Vona skrytykował stanowisko pozostałych partii politycznych na Węgrzech. Jego zdaniem rządzący Fidesz prezentuje nieodpowiedzialną postawę, choć sam premier ma świadomość unijnego kryzysu. Orbán uchyla się jednak od odpowiedzialności i prowadzi kampanię oszczerstw w kwestiach takich jak imigracja czy kara śmierci. Lider Jobbiku mówiąc o rozdrobnionych partiach lewicowych, oskarżył je o prezentowanie szalonego i nieodpowiedzialnego pomysłu, jakim jest aneksja Węgier do Stanów Zjednoczonych Europy bez względu na cenę. Nacjonaliści natomiast są jedyną partią prowadzącą rozsądną politykę polegającą na obronie suwerenności Węgier, a także zwrócenia się do społeczeństwa w sprawie przyszłości kraju.

Źródło: Jobbik

1 thought on “Jobbik chce referendum o członkostwie Węgier w Unii Europejskiej

  1. Pingback: Jobbik chce referendum o członkostwie Węgier w Unii Europejskiej | forumemjot dla Polski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s