Jean-Marie Le Pen wykluczony z Frontu Narodowego

jean-marie-le-penJean-Marie Le Pen ostatecznie stracił funkcję honorowego przewodniczącego Frontu Narodowego, a podczas partyjnego kongresu wykreślono ze statutu podobne stanowisko. Założyciel partii francuskich narodowców został zawieszony w prawach jej członka na początku maja, a decyzje zjazdu muszą jeszcze zatwierdzić w korespondencyjnym głosowaniu członkowie Frontu.

Le Pen pełnił funkcję honorowego prezesa FN od 2011 r., gdy zrezygnował z przewodzenia partii, a kongres wybrał jego córkę Marine Le Pen na nowego lidera narodowców. Na początku maja po serii kontrowersyjnych wypowiedzi nestor francuskiego nacjonalizmu został zawieszony, natomiast kongres obradujący w ubiegły piątek postanowił usunąć go ostatecznie z FN, a także zlikwidować pełnioną przez niego funkcję. Tą decyzję do 10 lipca mają zatwierdzić wszyscy członkowie ugrupowania, którzy mają wysłać specjalne listy w tej sprawie.

FN w sprawie Le Pena nie jest jednomyślny, choć jego córka ostatnimi czasy postanowiła mocno ograniczyć wpływy stronników ojca. Podczas kongresu decyzji o usunięciu Le Pena nie poparło czterech członków Komitetu Politycznego, a swojego dziadka broniła posłanka Marion Maréchal-Le Pen. Jej zdaniem dalsze pogłębianie konfliktu może doprowadzić do upokorzenia Jean-Marie Le Pena. Posłanka FN uważa, że wycofanie kandydatury jej dziadka z wyborów regionalnych było odpowiednim momentem do zakończenia kryzysu.

Sam Le Pen zapowiedział już wcześniej, że będzie odwoływał się od decyzji władz Frontu. Jego prawnicy chcą żeby sąd zbadał dwie procedury jego wykluczenia, a także nałożył 10 tys. euro kary na partię za naruszenie dóbr osobistych jej założyciela.

Źródła: Le Monde / Rzeczpospolita / Sputnik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s