Delegacja APF z wizytą w stolicy Syrii

apf-syriaDelegacja Sojuszu na rzecz Pokoju i Wolności (Alliance for Peace and Freedom, APF) odbyła wizytę w Syrii. Członkowie partii wchodzących w skład sojuszu sił nacjonalistycznych z całej Europy, spotkali się w Damaszku z przedstawicielami syryjskiego rządu i parlamentu.

Nacjonaliści, którym przewodniczył Roberto Fiore z włoskiej Nowej Siły (Forza Nuova) spotkali się wpierw z Mohammadem al-Jihad Lahamem, przewodniczącym syryjskiego parlamentu. Fiore stwierdził, że Syria musi zmagać się z atakami jawnych ekstremistów i terrorystów z Państwa Islamskiego, a sama wojna jest „konfliktem pomiędzy cywilizacją i chaosem”. Według szefa APF, radykałowie są wspierani przez Stany Zjednoczone, Arabię Saudyjską, Turcję i Katar, które zawiązały spisek przeciwko syryjskiemu rządowi. Fiore dodał, że celem nacjonalistów w Europie jest przekonanie Europejczyków do poparcia rządów prezydenta Baszara al-Assada, jako ważną ostoję w walce z terroryzmem zagrażającym również kontynentowi europejskiemu. 16 czerwca APF ma zorganizować konferencję na ten temat.

Marszałek Zgromadzenia Ludowego Syrii podkreślił rolę jaką organizacje pozarządowe i pokojowe mogą odegrać w celu przekonania światowej opinii publicznej, iż Syryjczycy walczą w tej chwili z grupami terrorystycznymi. Dodał przy tym, że polityka państw europejskich i USA jest w tej sprawie krótkowzroczna, natomiast koalicja przeciwko Państwu Islamskiemu niczego nie zmienia, bowiem jest ono wspierane przez państwa uczestniczące w porozumieniu.

Delegacja nacjonalistów spotkała się następnie z ministrem informacji Omranem al-Zoubim, który oskarżył Izrael i Arabię Saudyjską o niszczenie zabytków i dziedzictwa kulturowego Syrii. Jego zdaniem przyczyniła się do tego też bierność państw zachodnich, głuchych na głosy z Syrii dotyczące chociażby zabijania dziennikarzy przez przeciwników prezydenta al-Assada. Działacze APF mogli zapoznać się również z filmem przedstawiającym zbrodnie terrorystów na terenie Syrii oraz zaangażowanie tureckiego rządu w ich wspieranie. Al-Zoubi zaapelował do nacjonalistów, aby wywarli presję na Parlament Europejski w kwestii syryjskiego kryzysu.

Wiceminister spraw zagranicznych  Fayssal Mikdad powiedział nacjonalistom, że postara niektórych państw europejskich wzmocniła pozycję terrorystów, którzy po przejęciu Syrii chcieliby rozprzestrzenić się na resztę świata. Fiore odpowiedział odrzuceniem stanowiska przywódców w Europie, uznając je za poważną grę polityczną i medialną mającą za zadanie wprowadzanie opinii publicznej w błąd w sprawie wydarzeń w Syrii. Podczas późniejszej konferencji prasowej nazwał Państwo Islamskie narzędziem używanym przez USA do niszczenia syryjskiej ludności i cywilizacji. Wskazał przy tym na rosnącą ilość zagranicznych bojowników, szczególnie z Europy, którzy w ostatnim czasie masowo dołączają do terrorystów. Lider APF i FN wyraził się przy tym krytycznie o sprzedawaniu niektórych nieruchomości w Europie w ręce inwestorów z Arabii Saudyjskiej.

Działacze APF nawiązali też kontakty z rządzącą partią BAAS. Fiore wraz z zastępcą sekretarza generalnego BAAS Hilalem al-Hilalem omówili sytuację w regionie Bliskiego Wschodu i samej Syrii. Szef APF podkreślił, że terroryści szkoleni w Syrii mogą w niedługim czasie uderzyć w Europę, ale dodał jednocześnie rosnącą świadomość europejskich społeczeństw, które mimo medialnej propagandy zaczynają dostrzegać co naprawdę dzieje się na Bliskim Wschodzie. Fiore dodał, iż zachodnie rządy w swoich decyzjach są zależne od USA i Izraela. Syryjski polityk stwierdził natomiast, że wizyta przedstawicieli APF pokazuje, iż jego kraj nie jest osamotniony w tej niesprawiedliwej wojnie.

Źródło: Syria Times

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s