Fińscy nacjonaliści w koalicji rządowej

partia-finówNacjonaliści z Partii Finów (Perussuomalaiset) weszli w skład centroprawicowej koalicji rządowej. Lider ugrupowania, Timo Soini, został wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych w gabinecie Juhi Sipili z Partii Centrum. W nowym rządzie znajdzie się również trzech innych fińskich nacjonalistów.

Juha Sipilä został premierem Finlandii kilka tygodni po wyborach parlamentarnych, które odbyły się 19 kwietnia. Ostatecznie oprócz Partii Centrum zarządzanej przez nowego szefa rządu, w koalicji znaleźli się nacjonaliści z PS oraz centroprawicowa Koalicja Narodowa (Kansallinen Kokoomus). Trzy ugrupowania będą miały 124 z 200 miejsc w fińskim parlamencie.

Timo Soini zapowiedział, że jako wicepremier i minister spraw zagranicznych będzie chciał, aby jego kraj mógł negocjować na temat przystąpienia do NATO. Zaznaczył jednak, iż Finlandia jest w tej chwili krajem neutralnym, natomiast Rosja jest jej ważnym sąsiadem, stąd będzie starał się rozwijać stosunki dwustronne między Helsinkami i Moskwą. Ponadto ważnym elementem fińskiej polityki ma być współpraca obronna ze Szwecją.

Poza Soinim w skład gabinetu Sipili z ramienia nacjonalistów weszli Jari Lindström (minister sprawiedliwości i rozwoju), Jussi Niinistö (minister obrony) oraz Hanna Mäntylä (minister spraw społecznych i zdrowia).

Źródła: Financial Times / Onet.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s