Poseł Jobbiku zapowiada wsparcie dla Gwardii Węgierskiej po wygranych wyborach

magyar-gardaJános Volner, poseł Jobbiku i jeden z przywódców Gwardii Węgierskiej (Magyar Garda), zapowiedział państwowe wsparcie dla paramilitarnej organizacji, jeśli nacjonaliści zwyciężą w wyborach parlamentarnych w 2018 r. Volner podsumował blisko osiem lat działalności Gwardii i jej wkład w przeciwdziałanie cygańskiej przestępczości.

Parlamentarzysta Jobbiku poświęcił Gwardii swój wpis na Facebooku, opublikowany w zeszłym tygodniu. Volner podkreślił w nim, że jest jej członkiem od założenia organizacji w 2007 r. i kontynuuje w niej swoją działalność po jej delegalizacji w 2009 r. i przekształcenia w „Nową Gwardię Węgierską” (Uj Magyar Garda). Polityk wspomniał początki swojej działalności w węgierskim ruchu narodowo-radykalnym, do którego przekonał go lider Jobbiku Gabor Vona, będący jednym z głównych założycieli Gwardii. W tym czasie krajowe służby zarządzane przez socjalistów, chciały rozbić organizację poprzez próby przekupstwa części jej członków.

Gwardia jednak dalej się rozwijała, w czym pomagał również Vona, spędzający całe weekendy na formowaniu jej lokalnych oddziałów. Organizacja pełniła też kluczową rolę w kampaniach wyborczych do Parlamentu Europejskiego w 2009 i krajowego parlamentu w 2010 r. Zasługi Gwardii dla węgierskiego nacjonalizmu mają być również dostrzeżone po zwycięstwie Jobbiku w wyborach 2018 r. Volner zapowiedział bowiem, że będzie walczył o państwowe wsparcie dla organizacji, aby rozwijała się intensywnie, broniąc egzekwowania prawa, węgierskich tradycji i wspomagając działania w zakresie zarządzania kryzysowego.

Źródło: Kuruc.info. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s