Złoty Świt upamiętnił rzeź Greków Pontyjskich

złoty-świt-pont-2015Kilkuset działaczy i sympatyków greckiego Złotego Świtu (Hrisi Avgi) zgromadziło się we wtorek na przedmieściach Aten, aby upamiętnić blisko 350 tys. Greków Pontyjskich, którzy zginęli w wyniku tureckich czystek w latach 1913-1923. Nacjonaliści podkreślili, że pamięć o przeszłości jest najlepszą formą narodowego oporu.

Zwolennicy narodowych radykałów zebrali się na Placu Morza w Acharnes na przedmieściach Aten. 19 maja jest dniem pamięci o masakrze Greków Pontyjskich, jaką w latach 1913-1923 dokonywały wojska Imperium Osmańskiego. Choć ludobójstwo Greków jest przyćmione przez rzeź Ormian, warto wspomnieć, iż ofiarą Turków padło blisko 350 tys. osób, a więc 40 proc. całej populacji Greków zamieszkujących historyczną krainę Pont w północno-wschodniej Azji Mniejszej.

Podczas obchodów można było wysłuchać tradycyjnych Pontyjskich pieśni, zapoznać się z rzadkimi materiałami audiowizualnymi oraz wysłuchać wykładów na temat przyczyn rzezi Greków w Poncie. Kwestii ludobójstwa dokonanego przez Turków poświęcono również wystawę fotograficzną.

Przedstawiciele Złotego Świtu w przemówieniach mówili o tych tragicznych wydarzeniach i rzeziach dokonywanych przez wojska pod dowództwem Kemala Atatürka. Nawiązywano również do czasów obecnych, gdy represjom poddawane są osoby pamiętające o historycznych krzywdach Greków. Chodzi oczywiście o liderów partii, którzy przetrzymywani w domowych aresztach nie mogli upamiętnić obrońców hellenizmu. Greccy nacjonaliści zapowiadają jednak dalszą walkę z Albańczykami, Macedończykami i Turkami, spiskującymi przeciwko ich państwu.

złoty-świt-pont-2015-2

 

złoty-świt-pont-2015-3

złoty-świt-pont-2015-4

Źródło: Złoty Świt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s