Bułgarscy narodowcy chcą upamiętnienia ofiar Turków

front-patriotyczny-bulgaria-logoBułgarski Front Patriotyczny zgłosił uchwałę, która uznaje za ludobójstwo mordy dokonane na Bułgarach w czasach Imperium Osmańskiego. Narodowcy wspierający centroprawicowy rząd Bojko Borisowa twierdzą, że eksterminacja Bułgarów przez Turków trwała blisko pięć wieków i kosztowała życie pięciu milionów członków tego narodu.

Projekt uchwały zgłoszono w związku ze 139 rocznicą masakry w Bataku, gdy wojska osmańskie spaliły miejscowość i zabiły przebywających w niej bułgarskich powstańców, a także kobiety i dzieci. Poza tym dokument miałby upamiętnić ofiary podobnych czystek w 1396, 1878, 1903 i 1922 roku, a 17 maja stałby się dniem pamięci o ofiarach tureckich zbrodni. Podczas przedstawiania projektu przez jednego z liderów Frontu, Valeriego Simeonova, salę obrad parlamentu opuścili posłowie tureckiego ugrupowania Ruchu na rzecz Praw i Swobód. Wcześniej zrobili to również podczas rozpatrywania uchwały mającej upamiętnić rzeź Ormian.

Dokument przygotowany przez narodowców z Frontu Patriotycznego, mówi o pięciu wiekach tureckiej okupacji i dyskryminowania Bułgarów w jej trakcie. Wśród najczęściej stosowanych metod przez władze okupacyjne wymienia się przymusową islamizację, zabójstwa, porywanie dzieci, represje polityczne i gospodarcze, a także nieuwzględnianie praw bułgarskich chrześcijan, ale także muzułmanów tej narodowości.

Źródło: VMRO.bg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s