Jobbik odcina się od zachodnich partii pro-syjonistycznych

jobbik-logo-2Poseł Jobbiku Márton Gyöngyösi powiedział, że jego partię i francuski Front Narodowy dzielą „niebo i ziemia”. Węgierscy nacjonaliści stoją bowiem na pozycjach antysyjonistycznych i tradycjonalistycznych, natomiast ugrupowanie Marine Le Pen popiera Izrael i cechuje się daleko posuniętą islamofobią.

Polityk odpowiadający w Jobbiku za problematykę spraw zagranicznych, nazwał francuską partię ostro antyislamską oraz proizraelską, a niekiedy wręcz otwarcie syjonistyczną. Tymczasem węgierscy nacjonaliści podkreślają przyjazne stosunki z Turkami i Azerami, są zdecydowanie antysyjonistyczni i sprzeciwiają się polityce Izraela, a także są orędownikami pokojowego współistnienia różnych religii.

Gyöngyösi stwierdził, iż szukanie podobieństw między jego partią do Frontu Narodowego jest z natury błędne, ponieważ niektóre wspólne cechy polityki obu ugrupowań są jedynie powierzchowne. Poseł Jobbiku wspomniał o nieformalnych kontaktach węgierskich i francuskich polityków, a także faktu luźnej współpracy z europosłem Bruno Gollnischem w ramach Sojuszu Europejskich Ruchów Narodowych, ale nie istnieje żadna zinstytucjonalizowana więź między obiema siłami politycznymi.

Węgierski nacjonalista podkreślił przy tym, że Jobbik jest otwarty na współpracę ze wszystkimi ugrupowaniami w Europie, które podążają drogą tradycjonalizmu przeciwko liberalizmowi. Stanowisko Węgrów jest jednak trudne do pogodzenia z islamofobią, która łączy partie zachodnie takie jak Front Narodowy czy włoską Ligę Północną.

Źródło: Alfahir.hu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s