Marine Le Pen z wizytą w Pradze

lepen-pragaPrzewodnicząca francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen, odwiedziła we wtorek i środę Pragę. W stolicy Czech spotkała się m.in. z Vaclavem Klausem, byłym prezydentem i krytykiem Unii Europejskiej, a także wygłosiła wzięła udział w konferencji zorganizowanej w siedzibie parlamentu.

Le Pen przybyła do Pragi na zaproszenie pozaparlamentarnej Obywatelskiej Partii Konserwatywnej (Občanská konzervativní strana, OKS). We wtorek jej wizyta miała nieformalny charakter. Szefowa francuskich narodowców zwiedziła centrum miasta, a także spotkała się z byłym prezydentem Vaclavem Klausem, który zaprosił Le Pen na piwo.

W środę Le Pen uczestniczyła wpierw w spotkaniu z byłym senatorem Tomio Okamurą. Oboje porozumieli się w sprawie współpracy pomiędzy FN oraz nową partią Okamury, czyli Wolnością i Demokracją Bezpośrednią (Svoboda a Přímá demokracie, SPD). Oba ugrupowania łączy bowiem postulat przywrócenia obywatelom możliwości wpływu na politykę, patriotyzm, a także sprzeciw wobec obecnej polityki Unii Europejskiej.

Następnie szefowa FN wzięła udział w konferencji „Pokój europejski a Unia Europejska”. W jej trakcie stwierdziła, że UE jest niebezpieczną utopią, natomiast Komisję Europejską należy wysadzić w powietrze. Te słowa nie spodobały się grupie studentów, którzy zaczęli głośno protestować, co zakończyło się usunięciem ich z sali przez straż Izby Deputowanych.

Francuska polityk udzieliła również wypowiedzi czeskim mediom. W rozmowie dla portalu ParlamentniListy.cz, stwierdziła, że rosyjski prezydent Władimir Putin miał rację, mówiąc o tym, iż najbardziej agresywną politykę na świecie prowadzą Stany Zjednoczone. Według Le Pen, odpowiadają one za poważne kryzysy polityczne w Syrii, Iraku czy Libanie. Szefowa FN uważa również, że rewolucja na Ukrainie nie była spontaniczna, jak zwykły ją przedstawiać media.

Głównym punktem programu Frontu jest jednak wyjście z Unii Europejskiej. Le Pen twierdzi bowiem, że UE doprowadziła Francję do kompletnej ruiny pod każdym względem, a na dodatek „wspólnota” nie jest w stanie się zreformować. Szefowa FN dodała, że jej ugrupowanie opowiada się za patriotyzmem gospodarczym, wolną przedsiębiorczością oraz kontrolą przez państwo strategicznych sektorów gospodarki.

Źródła: ParlamentniListy.cz / Eurozpravy.cz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s