Manifestacja „Europo Powstań” w Brnie

1-maja-brno-2015Ponad trzystu nacjonalistów wzięło udział w manifestacji „Europo Powstań”, zorganizowanej przez czeską Robotniczą Partię Sprawiedliwości Społecznej (Dělnická strana sociální spravedlnosti, DSSS) w Święto Pracy. Przeciwko manifestacji na ulicach Brna demonstrowało również kilkuset „antyfaszystów”, a ogółem w ubiegły piątek zatrzymano 57 osób.

Manifestacja rozpoczęła się na Placu Wolności w centrum Brna. Czescy nacjonaliści rozstawili tam specjalny namiot, w którym można było otrzymać materiały promocyjne ugrupowania, a także pożywić się serwowanymi tam przekąskami. Przed wyruszeniem pochodu, głos zabrał lider DSSS Tomáš Vandas. W swoim przemówieniu poruszył problem ostatnich doniesień o możliwości przyjęcia uchodźców z Afryki przez kraje Unii Europejskiej. Vandas stwierdził, że europejskie państwa nie powinny zgodzić się na napływ imigrantów, ale w pierwszej kolejności zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom i rozwiązać najpoważniejsze problemy współczesnej Europy.

Następnie głos zabrał Erik Lamprecht, przewodniczący młodzieżówki DSSS. Przeczytał on pozdrowienia od nacjonalistów z Włoch i Niemiec. Przedstawiciele włoskiego Zenitu i niemieckich Młodych Narodowych Demokratów (Junge Nationaldemokraten, JN) wezwali Europejczyków do buntu, jedności i duchowej odnowy. Ich zdaniem bez współpracy europejskich narodów niemożliwe jest przetrwanie kontynentu. W manifestacji uczestniczyli zresztą nacjonaliści z Niemiec, Słowacji, Węgier i Serbii.

300 nacjonalistów przeszło następnie ulicami Brna, wznosząc okrzyki za odrodzeniem Europy oraz przeciwko globalizacji. Manifestację chciało zakłócić kilkuset anarchistów i komunistów, a policja zatrzymała 57 osób.

Źródła:

http://www.delnickamladez.cz/narodni-1_-maj-2015_-evropske-vlastenectvi-kontra-pokrytectvi-humanistu

http://www.denik.cz/z_domova/prvni-maj-pochod-delnicke-mladeze-i-blokada-brnanu-policie-povolava-posily-20150430-b291.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s