XI Narodowa Majówka z Jobbikiem

jobbik-maj-2015Węgierski Jobbik już po raz jedenasty zorganizował festyn z okazji Święta Pracy. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 2,5 tys. uczestników, którzy mogli wysłuchać wykładów polityków partii oraz koncertów czołowych kapel narodowego rocka. Najciekawszym punktem programu nacjonalistycznej majówki było wystąpienie lidera Jobbiku Gábora Vony.

Przewodniczący nacjonalistów odniósł się przede wszystkim do rosnącej popularności partii w węgierskim społeczeństwie. Vona podkreślił, że ugrupowanie nie zmieniło swoich podstawowych celów, a sukcesem jest rozpropagowanie jego programu wśród Węgrów. Samo przejęcie władzy jest oczywiście ważne, jednak to jedynie środek do budowy niezależnych i silnych Węgier. Szef Jobbiku stwierdził również, że jego partia nie pasuje do politologicznych kategorii, bowiem jest odpowiedzią na wyzwania XXI wieku.

Vona zapowiedział, że w razie zwycięstwa, Jobbik nie zawrze koalicji z centroprawicowym Fideszem, bowiem nie wyobraża sobie współpracy z żadną z obecnie istniejących partii politycznych. Nacjonaliści są więc gotowi wziąć na siebie ciężar utworzenia rządu mniejszościowego i zgłaszać swoje autorskie ustawy. Partia obecnie popiera w parlamencie te projekty, które są zgodne z jej linią programową, bez względu na to czy są zgłaszane przez rządzący Fidesz, czy też opozycyjną lewicę. Vona chce tym samym stworzyć nową kulturę polityczną, polegającą na merytorycznych dyskusjach.

Szef Jobbiku odniósł się też do ostatniego pomysłu premiera Viktora Orbana, który rozpoczął debatę na temat przywrócenia kary śmierci. Vona zauważył, iż jego partia wprowadziła ten postulat do publicznej dyskusji już w 2010 roku, a on sam jest zwolennikiem przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Polityk mówił również o planowanej umowie o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Zapowiedział wystosowanie listu do liderów partii w Europie Środkowej i Wschodniej, mającego pomóc w stworzeniu wspólnego frontu obrony tutejszego rynku przed działaniami Brukseli.

Nacjonaliści opowiadają się też za tworzeniem realnych miejsc pracy, a nie jedynie dorywczych robót publicznych oferowanych przez rząd. Vona jest też przeciwnikiem zamiatania pod dywan problemu cygańskiej mniejszości na Węgrzech. Jego zdaniem, należy otwarcie mówić o tym, że wielu przedstawicieli tej grupy weszło na drogę przestępczości. Stąd należy opracować program integracji Cyganów ze społeczeństwem, a także przeciwdziałać skorumpowanym przywódcom tych społeczności na Węgrzech.

Jobbik uważa też za konieczne przeciwdziałanie imigracji, zagrażającej także Węgrom, będącym na razie jedynie krajem tranzytowym. Vona sprzeciwia się również udziałowi Węgrów w operacjach wojskowych wymierzonych w Państwo Islamskie, ponieważ spowodowałyby one realne zagrożenie dla Węgier ze strony terrorystów.

Przez cały dzień w Budapeszcie trwał wspomniany festyn, który zakończył się koncertami gwiazd narodowego rocka, a więc zespołów Hungarica, Lord, Romantikus Erőszak i Ismerős Arcok.

Źródło: http://alfahir.hu/nagy_nepszerusegnek_orvendett_a_jobbik_nemzeti_majalisa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s