„Sicz Karpacka” grozi węgierskim nacjonalistom

sicz-karpackaUkraińska organizacja „Sicz Karpacka” za pośrednictwem portali społecznościowych zapowiedziała, że porwie bądź dokona egzekucji każdego Węgra, który zamieszkując region Zakarpacia, należy do Jobbiku lub Ruchu 64 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, HVIM). Węgierscy nacjonaliści wezwali w związku z tym rząd do podjęcia działań na rzecz ochrony bezpieczeństwa mniejszości węgierskiej na Ukrainie.

Ukraińscy szowiniści swoją nazwą nawiązują do tradycji sił zbrojnych autonomicznej Ukrainy Karpackiej, istniejących od listopada 1938 r. do kwietnia 1939 r. w ramach osłabionej już wówczas Czecho-Słowacji. Ukraińcy toczyli wówczas walki na pograniczu z Węgrami, zaś w marcu 1939 r. doszło do węgierskiego ataku, zakończonego aneksją Rusi Zakarpackiej do Węgier.

O swoich planach współczesna „Sicz Karpacka” poinformowała w czwartek wieczorem. Ogłosiła ona listę organizacji „zagrażających narodowi ukraińskiemu” i prowadzących do podważania autorytetu rządu Ukrainy. „Sicz” zaliczyła do nich Jobbik i HVIM pisząc, że będzie zmuszona porywać bądź zabijać działaczy powyższych podmiotów. We wtorek zniszczono natomiast wiele tablic z napisami w języku węgierskim, w miejscowościach gdzie społeczność ta stanowi zdecydowaną większość.

Na groźny ukraińskiej organizacji zareagowali już węgierscy nacjonaliści. Wezwali oni rząd Viktora Orbana do podjęcia działań mających na celu ochronę węgierskiej mniejszości na Zakarpaciu. Jobbik podkreślił, że od początku konfliktu na Ukrainie sprzeciwia się polityce rządu w Kijowie i domaga się utworzenia autonomii na Zakarpaciu, jednak nie podejmował dotąd działań niezgodnych z prawem. Największa siła opozycyjna na Węgrzech wezwała jednocześnie do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego.

Źródło: http://alfahir.hu/fegyveres_ukran_szervezet_fenyegette_meg_a_jobbikot_es_a_hvim_et

5 thoughts on “„Sicz Karpacka” grozi węgierskim nacjonalistom

  1. Pingback: „Sicz Karpacka” grozi węgierskim nacjonalistom « Dziennik gajowego Maruchy

  2. Pingback: Rosnące napięcie na linii Ukraina-Węgry | ZYGFRYD GDECZYK

  3. Pingback: „Sicz Karpacka” grozi węgierskim nacjonalistom | forumemjot dla Polski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s