Szwedzcy Demokraci pozbędą się resztki nacjonalistów?

sdu-lider-fotoWładze Szwedzkich Demokratów (Sverigedemokraterna) najprawdopodobniej wydalą ze swoich szeregów ośmiu działaczy, którzy mieli utrzymywać kontakty z „prawicowymi ekstremistami” z innych państw. Na czele wyrzuconych osób mają znaleźć się liderzy młodzieżówki SD, a więc Gustav Kasselstrand i William Hahne. Według nich, ich proces był pokazowy i zostaną oni usunięci jako osoby zagrażające dalszej liberalizacji partii.

Władze SD badały przypadki 20 osób, a ostatecznie najprawdopodobniej wydalą 8 swoich członków, będących równocześnie działaczami Szwedzkiej Młodzieży Demokratycznej (Sverigedemokratisk Ungdom), a więc partyjnej młodzieżówki. Wniosek o usunięcie z partii tej grupy działaczy złożył Mattias Karlsson, lider grupy parlamentarnej SD i czołowy zwolennik dostosowywania poglądów partii do wymogów szwedzkiej politycznej poprawności. Oskarżył on aktywistów SDU o utrzymywanie kontaktów z „ekstremistami” z innych państw, a także współpracę ze szwedzkimi nacjonalistami z Nordyckiej Młodzieży (Nordisk Ungdom). Szalę goryczy miała też przelać publiczna dyskusja nt. działań władz SD.

Szef SDU Gustav Kasselstrand uważa, że proces jego i jego kolegów jest pokazowy, przypomina metody stalinowskie, a przez to ma niewiele wspólnego z demokracją, która znajduje się w nazwie szwedzkiej partii. Młody polityk twierdzi również, że jednym z argumentów przemawiających za jego usunięciem jest opublikowanie w 2014 r. filmu wideo, przypominającego manifest francuskiej grupy Generation Identitaire. Kasselstrand miał uzyskać zgodę na jego publikację od Karlssona, tymczasem teraz prezentacja SDU jest pretekstem do wydalenia go z partii. William Hahne twierdzi natomiast, że SDU jest niezależną organizacją i część jej działaczy nie płaci składek członkowskich w SD, stąd partia nie może usunąć liderów SDU, mających legitymizację blisko 5 tys. członków stowarzyszenia.

Młodzieżówka SD w wielu kwestiach zajmowała odmienne stanowisko od swojej partii, sprzeciwiając się odejściu od nacjonalizmu w imię „społecznego konserwatyzmu”. SDU w porównaniu do SD popiera niepodległość Palestyny, opowiada się za współpracą z radykalniejszymi organizacjami i sprzeciwia się dalszemu „ocieplaniu wizerunku” ugrupowania będącego trzecią siłą polityczną Szwecji.

Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez władze SD 27 kwietnia.

Źródła:

http://www.dn.se/nyheter/politik/sd-utskott-vill-utesluta-kasselstrand-och-hahne/

http://expo.se/2015/sdu-toppen-allt-narmare-uteslutning_6863.html

http://www.thelocal.se/20150422/sweden-democrat-youth-leaders-face-expulsion

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s