Sukces Jobbiku w wyborach uzupełniających

lajos-rig-2Jobbik odniósł swój pierwszy sukces w wyborach uzupełniających do węgierskiego parlamentu. Lajos Rig został pierwszym posłem nacjonalistów wybranym w jednomandatowym okręgu wyborczym, tym samym pokonując swojego głównego konkurenta z rządzącego Fideszu.

Wybory odbyły się w związku ze styczniową śmiercią Jenő Lasztovicza z centroprawicowego Fideszu. W elekcji uzupełniającej zwyciężył Lajos Rig z Jobbiku, który otrzymał 35,27 proc. głosów. Wyprzedził tym samym Zoltána Fenyvesiego z rządzącego Fideszu, cieszącego się zaufaniem 34,38 proc. głosujących. Na trzecim miejscu z 26,27 proc. poparciem uplasował się Ferenc Pad, będący kandydatem zjednoczonych sił lewicy.

Przewodniczący Jobbiku Gabor Vona powiedział po ogłoszeniu wyników, że nacjonaliści wygrali nad arogancją władzy, nieuczciwością i korupcją, symbolizowanymi przez rządzących. Mianem mitu określił twierdzenia publicystów jakoby Jobbik spotykał się ze szklanym sufitem, a więc poparciem, które jest dla radykałów nie do przebicia. Vona dodał również, że jego partia nie jest miejscem dla ludzi chcących dyskryminować inne grupy jedynie ze względów rasowych czy religijnych.

Zaniepokojenie wynikiem nacjonalistów wyraził Ronald Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. Jego zdaniem, partia ta szkodzi Węgrom, natomiast węgierski rząd nie powinien przymykać oczu na szerzący się antysemityzm.

Dzięki wynikowi wyborów w Topolcsy, Jobbik ma obecnie 24 parlamentarzystów, z czego poza Rigiem wszyscy zostali wybrani w 2014 r. w głosowaniu na listę partyjną w wyborach proporcjonalnych.

Źródło: http://alfahir.hu/vona_gabor_a_jobbik_az_ellenzeki_ero

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s