Prokuratura bada spalenie chorwackiej flagi przez Šešelja

seselj-croatian-flagSerbska prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko Vojislavowi Šešeljowi. Lider Serbskiej Partii Radykalnej (Srpska radikalna stranka, SRS) spalił w środę flagę Chorwacji, w proteście przeciwko atakowaniu jego osoby przez Zagrzeb. W tym tygodniu rozstrzygnie się kwestia, czy stan zdrowia Šešelja pozwala na jego powrót do aresztu Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

Šešelj w środę (01.04) pojawił się pod Pałacem Sprawiedliwości w Belgradzie, a towarzyszyli mu działacze jego ugrupowania. Lider SRS własnoręcznie podpalił flagę Chorwacji, manifestując tym samym swój stosunek do tamtejszych polityków, domagających się jego powrotu do aresztu w Hadze od początku zwolnienia go przez tamtejszy Trybunał. Šešelj dodał, że wysyła przesłanie do „chorwackiego państwa Ustaszy”, nawiązując tym samym do ludobójstwa na Serbach podczas II Wojny Światowej, dokonywanego przez ówczesne władze Niepodległego Państwa Chorwackiego (NDH).

Sprawa spalenia chorwackiej flagi szybko zainteresowała prokuraturę w Belgradzie, która wszczęła postępowanie przeciwko liderowi SRS. Šešelj stwierdził, że sprawa ta pokazuje, iż centroprawicowy rząd Aleksandra Vucića jedynie wykonuje polecenia z Brukseli, nie mając pomysłu na suwerenną politykę. Szef SRS dodał, iż jest dumny z powodu spalenia ustaszowskiej flagi i z niecierpliwością czeka na proces.

W tym tygodniu lekarze rozstrzygną, czy Šešelj, zwolniony w listopadzie ub.r. z Hagi z powodu złego stanu zdrowia, może już powrócić do aresztu w Holandii. Šešelj nie zapowiedział już stawianie oporu, jeśli będzie doprowadzany tam siłą. Premier Vucić zadeklarował, że nie zamierza organizować najazdu na Šešelja, aby go aresztować. Poza tym Belgrad nie otrzymał jeszcze wniosku z Hagi, dotyczącego powrotu lidera SRS do zakładu karnego.

Źródła:

http://www.balkaninsight.com/en/article/serbia-says-it-will-not-make-force-arrest-of-seselj

http://inserbia.info/today/2015/04/seselj-i-can-hardly-wait-for-trial-to-begin/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s