Bułgarscy narodowcy na proteście przeciwko cygańskiemu rasizmowi

silwen-cyganie-2015Około 800 osób zebrało się w centrum miasta Sliwen w Bułgarii, aby zaprotestować przeciwko rasistowskim uwagom ze strony miejscowych Cyganów. W proteście uczestniczyli również narodowcy skupieni w koalicji Frontu Patriotycznego.

Spontaniczny protest w Sliwen w środkowej Bułgarii, został zwołany przez lokalne stowarzyszenie obywatelskie. Mieszkańcy miasta chcieli zaprotestować przeciwko rasistowskim uwagom, które dla telewizji Nova wypowiedzieli w tym tygodniu miejscowi Cyganie. Skandowali oni hasła wzywające do zrobienia z Bułgarów mielonego mięsa oraz mydła.

Na pokojowym proteście zjawili się narodowcy z Frontu Patriotycznego, a więc koalicji VMRO – Bułgarskiego Ruchu Narodowego oraz Narodowego Frontu Ocalenia Bułgarii (NFSB). Georgi Drakaliev, lider VMRO w Burgas, powiedział, że niektóre siły polityczne w imię własnych celów wyborczych, pozwalają na istnienie cygańskich gett, a także nie podejmują prób walki z analfabetyzmem czy stworzeniem miejsc pracy dla tej społeczności. Przedstawiciel narodowców dodał, że w Bułgarii istnieją miejsca zamieszkiwane jedynie przez Cyganów, gdzie inne społeczności są niemile widziane, a rozwija się tam przestępczość.

Organizatorzy zapowiedzieli natomiast złożenie zawiadomienia do prokuratury. Chodzi o art. 162 kodeksu karnego, dotyczący podżegania do nienawiści na tle rasowym, narodowościowym czy pochodzenia etnicznego.

Źródło: http://www.vmro.bg/%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%B2-%D1%81%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B0%D0%B7-%D0%BD%D0%B5-%D1%81%D1%8A%D0%BC-%D0%BA%D0%B0%D0%B9%D0%BC%D0%B0/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s