Front Narodowy bez sukcesu w wyborach regionalnych

front-national-konferencjaFrancuskiemu Frontowi Narodowemu (Front National) nie udało się zdobyć większości w żadnym ze 100 departamentów, a więc odpowiedników polskich województw. Po drugiej turze wyborów narodowcy będą mieli 62 przedstawicieli w lokalnych radach. Zdaniem Marine Le Pen, nie istnieje już szklany sufit pozostawiający Front na marginesie francuskiej polityki.

W pierwszej turze wyborów do rad departamentów, które odbyły się w niedzielę 22 marca, na kandydatów FN zagłosowało 5,1 mln Francuzów, co dało narodowcom 8 mandatów radnych. W niedzielę w drugiej turze Front zdobył dodatkowe 54 mandaty, a na jego działaczy oddało głos 4,1 mln głosujących. Zwycięzcą wyborów okazała się centroprawicowa partia UMP byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego, która uzyskała kontrolę w 66 departamentach.

Komentując wyniki wyborów, Marine Le Pen stwierdziła, że nie istnieje już „szklany sufit”, a więc wynik, którego narodowcy nie mogą przeskoczyć. Tym samym narodowcy stali się jedną z trzech głównych sił politycznych Francji Szefowa FN uważa też, że centroprawica odniosła pyrrusowe zwycięstwo.

Źródła:

http://fr.novopress.info/184910/deni-democratie-entretien-marine-pen/#more-184910

http://www.rp.pl/artykul/1189807.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s