Trybunał Konstytucyjny kwestionuje wniosek o delegalizację NPD

npd-niemcyFederalny Trybunał Konstytucyjny domaga się więcej dowodów od Rady Federalnej, w sprawie postępowania o delegalizację Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (Nationaldemokratische Partei Deutschlands, NPD). Trybunał ma wątpliwości czy z władz partii zostali wycofani agenci federalni, których obecność w 2003 roku spowodowała upadek podobnego wniosku.

Konstytucyjny organ chce wiedzieć, czy agenci zostali wycofani w odpowiednim czasie z władz NPD i kiedy to nastąpiło. Trybunał musi mieć też pewność, czy płatni informatorzy Urzędu Ochrony Konstytucji nie mieli informacji na temat strategii prawnej nacjonalistów. Aby kontynuacja procesu była możliwa, NPD musi być partią wolną od wpływu tajnych służb, bowiem w innym wypadku powtórzy się sytuacja z 2003 roku. Trybunał uznał wówczas, że 30 z 200 członków Krajowego Komitetu Wykonawczego NPD to opłacani informatorzy, którzy mogą manipulować polityką ugrupowania.

Podczas rozprawy wstępnej w siedzibie Trybunału w Karlsruhe, przedstawiciele NPD argumentowali, że wiele działań było wynikiem prowokacji agentów,a  jedną z nich był wypadek samochodowy z udziałem polityków partii. Lider NPD, Frank Franz, komentując wątpliwości Trybunału stwierdził, iż podważają one wiarygodność ministerstwa spraw wewnętrznych, które wykorzystuje prowokatorów do dyskredytacji nacjonalistów.

Źródła:

https://jungefreiheit.de/politik/deutschland/2015/verfassungsgericht-verlangt-mehr-beweise-gegen-die-npd/

http://www.welt.de/politik/deutschland/article138709522/Karlsruhe-fuerchtet-Einfluss-von-V-Leuten-in-NPD.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s